Jak emocje wpływają na infekcje intymne?

Oceń ten post
Podziel się z innymi:

Wiele z nas może sobie nie zdawać sprawy, że emocje wpływają nie tylko na naszą psychikę, ale również na stan fizyczny naszego organizmu. W przykrych sytuacjach pojawienie się uczuć takich jak niepokój, gniew czy smutek jest naturalne. Natomiast negatywne emocje ciągnące się godzinami, miesiącami lub nawet latami, mogą wywoływać wiele negatywnych konsekwencji w naszym ciele. Długotrwały stres może prowadzić do depresji, bezsenności, zaburzeń metabolicznych, anomalii kardiologicznych czy rozwoju raka.

Czym jest stres?

Stres jako reakcja organizmu jest potrzebny, ponieważ umożliwia nam odpowiadanie na wyzwania lub zagrożenia. Stresorem (czynnikiem wywołującym stres) może być napaść, agresywny pies czy samochód szybko jadący w naszym kierunku. W takich sytuacjach pojawia się fizjologiczna reakcja, określana jako „walcz lub uciekaj”, dzięki której działamy automatycznie, intuicyjnie i szybko. Ciało „włącza alarm” w odpowiedzi na pojawiające się na zewnątrz bodźce, wyostrza się słuch i wzrok. Do mózgu trafiają informacje na temat niebezpieczeństwa. Przyspieszony oddech i tętno czy napięcie mięśni to jedne ze zmian w naszym organizmie wywołanych przez sytuację zagrażającą naszemu życiu, umożliwiających w rezultacie przetrwanie. 

Homeostaza

Dzisiejszy świat jest pełen wyzwań, które nierzadko wymagają od nas ogromnego wysiłku fizycznego czy psychicznego. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które częściej charakteryzują się wielozadaniowością, myślą najpierw o innych, zapominając przy tym o swoich potrzebach. Może to doprowadzić do zmęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Gdy mamy do czynienia ze zbyt długim stresem, zaburzona zostaje tak zwana homeostaza, czyli równowaga wewnętrzna naszego organizmu, w tym miejsc intymnych.  

Mikrośrodowisko miejsc intymnych

Pochwa jest przejściem dla dziecka, nasienia oraz menstruacji. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebne jest nam optymalne mikrośrodowisko pochwy. W jego skład wchodzą głównie „dobre” bakterie Lactobacillus, odpowiedzialne za produkcję kwasu mlekowego, nadtlenku wodoru i tym samym utrzymanie niskiego pH 3,5-4,5, czyli kwaśnego środowiska. W pochwie bytują również potencjalnie patogenne bakterie, jednakże w optymalnych warunkach są one nieszkodliwe, gdyż są utrzymywane w tak zwanym „uśpieniu”. 

Wpływ negatywnych emocji na miejsca intymne

Badania pokazały, że chroniczny stres zwiększa ryzyko częstszego występowania bakteryjnego zapalenia pochwy. W jednej z analiz, w której badano kobiety nieciężarne w wieku od 15 do 44 lat, wykazano związek stresu psychospołecznego z bakteryjnym zapaleniem pochwy. Na podstawie badania u kobiet ciężarnych wywnioskowano, iż kobiety z wyższym poziomem stresu matczynego miały większą tendencję do zakażeń bakteryjnych pochwy. Jak wykazano, stres i niepokój wywołują uwolnienie dużej ilości hormonów stresu – kortyzolu oraz noradrenaliny, powodując zmniejszenie stężenia kwasu mlekowego i nadtlenku wodoru w drogach rodnych. W związku z tym zmienia się pH, w wyniku czego powstaje środowisko sprzyjające namnażaniu się mikroorganizmów nieprzyjaznych dla okolic intymnych.  

Stres i układ odpornościowy, a infekcje intymne

Co ciekawe, pod wpływem stresu dochodzi do rozregulowania układu immunologicznego. W efekcie następuje osłabienie komórek układu immunologicznego chroniących przed niepożądanymi drobnoustrojami oraz indukcja odpowiedzi prozapalnej komórek nabłonka pochwy, a tym samym nasilenie infekcji. Dodatkowo, wzrost poziomu hormonów stresu powoduje obniżenie poziomu estrogenu i nawilżenie pochwy maleje. Suchość pochwy zaburza jej naturalne pH i w konsekwencji zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji intymnych.  

Olejek Gaja do pielęgnacji intymnej. Wsparcie w infekcjach, bólu głowy i brzucha oraz PMS >>

Zadbaj o swoje emocje

Jak możesz zauważyć, nasze zdrowie emocjonalne ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy i czy jesteśmy zdrowi fizycznie. Dlatego tak, jak w biologii homeostaza (równowaga) jest podstawą prawidłowego funkcjonowania, tak samo nasz organizm w pierwszej kolejności potrzebuje balansu i spokoju umysłu.  

 

***

 

Bibliografia:

  • Amabebe E, Anumba DOC Psychosocial Stress, Cortisol Levels, and Maintenance of Vaginal Health Front. Endocrinol.(2018) 9:568. doi: 10.3389/fendo.2018.00568
  • Culhane JF Maternal stress is associated with bacterial vaginosis in human pregnancy. Matern Child Health J. 2001 Jun;5(2):127-34. doi: 10.1023/a:1011305300690 
  • Mariotti A, The effects of chronic stress on health: new insights into the molecular mechanisms of brain–body communication Future Sci OA. 2015 Nov; 1(3) doi: 10.4155/fso.15.21 
  • Nansel T, The association of psychosocial stress and bacterial vaginosis in a longitudinal cohort. Am J Obstet Gynecol. 2006 Feb;194(2):381-6. doi: 10.1016/j.ajog.2005.07.047. 
  • Padgett DA, Glaser R. How stress influences the immune response. Trends in Immunology (2003) 24:444–8. doi: 10.1016/S1471-4906(03)00173-X 
  • Tonja R Nansel et al.The association of psychosocial stress and bacterial vaginosis in a longitudinal cohort Am J Obstet Gynecol. 2006 Feb;194(2):381-6. doi:10.1016/j.ajog.2005.07.047