Dzień dobry,
Ostatnio zaprosiłam moją Kuzynkę na szparagi.
Kuzynka nigdy wcześniej ich nie jadła, więc zastanawiałam się w jaki sposób przekonać ją do tego warzywa. Postanowiłam przygotować coś klasycznego, niezbyt ostrego (ale nadal doprawionego odrobinką chilli – nie lubię łagodnych smaków) i jednocześnie sycącego – była po całym dniu zajęć. Ogólnie z akurat tą kuzynką jestem bardzo zżyta i jesteśmy prawie jak siostry – nie wiem jak u Was, ale u mojego Pana na kuzyna mówi się „siostra/brat” (antropologicznie to ma nawet swoją nazwę: „nazewnictwo rodziny rozszerzonej”;)). Mi się bardzo takie określenie podoba, chociaż czasem wprowadza konfuzję („Przyjeżdża mój brat” – i nie bardzo wiadomo o kogo chodzi;)).
W końcu przygotowałam zielone szparagi en croute, czyli zapiekane w cieście francuskim. Do szparagów dodaje się także gęsty sos beszamelowy z dymką, szalotką, odrobiną przypraw i serem kozim.
Sycące i satysfakcjonujące połączenie – kolejny, po rabarbarowym puddingu przepis inspirowany książką The British Larder: A Cookbook For All Seasons
.
Zapraszam!
Przepis podzieliłam na dwie części: sos beszamelowy i przepis właściwy. Jest to pierwszy sos beszamelowy z którego jestem w pełni zadowolona – jeśli jeszcze nie próbowaliście tego rodzaju sosu, polecam poniższy przepis.
Zapraszam!
Gęsty sos beszamelowy.
/otrzymamy około 200 ml sosu – sos będzie dosyć gęsty, jeśli chcecie wykonać sos o rzadszej konsystencji trzeba dodać więcej mleka – około 300, 400 ml/
Składniki:
- 200 ml pełnotłustego mleka
- 1/2 cebuli, pokrojona na trzy części
- 2 goździki
- garść świeżej pietruszki
- 30 g masła
- 30 g mąki
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz.
Wykonanie:
Mleko, cebulę, goździki, pietruszkę wkładamy do małego rondelka i doprowadzamy do wrzenia – gotujemy na malutkim ogniu przez około 2 minuty. Ściągamy mleko z ognia i pozwalamy mu się „naciągnąć” przez 10 minut. Po tym czasie przecedzamy mleko przez sito.
W rondelku topimy masło, dodajemy mąkę i cągle mieszamy (po francusku to się nazywa „roux”) – gotujemy przez około 2 minuty na małym ogniu aż roux będzie ugotowany, ale nie zbrązowiony.
Ściągamy z ognia, dodajemy powoli mleko i ciągle ubijamy, doprawiamy solą i odrobiną pieprzu.
Sos wkładamy z powrotem na ogień i ciągle mieszamy przez około 5 minut: sos zgęstnieje, stanie się gęsty i gładki. Pozwalamy mu wrzeć przez około 2 minuty – gdy uznamy, że jest wystarczająco gęsty, ściąagamy go z ognia. Zużywamy od razu, albo przelewamy do miseczki i przykrywamy powierzchnię kawałkiem papieru do pieczenia (wtedy nie utworzy się korzuch).
Szparagi en croute.
/przepis inspirowany The British Larder/
Składniki:
- gęsty sos beszamelowy (według przepisu powyżej) – minimum 100 ml, ja zużyłam cały sos
- rolka ciasta francuskiego dobrej jakości
- pęczek szparagów (około 12 – 15 sztuk)
- cebulka dymka, cała
- szalotka, posiekana
- 100 g serka koziego, kremowego
- szczytpa chilli
- odrobina świeżo startej gałki muszkatołowej (opcjonalnie – jeśli nie macie świeżo startej, nie zastępujcie jej gałką sposzkowaną)
- kilka kropli sosu Worcester (opcjonalnie – w wersji jarskiej pomijamy ten składnik)
- dobra oliwa
- sól, pieprz do smaku
Wykonanie:
Krok pierwszy nie jest konieczny, ale lubię go robić, bo wydaje mi się, że ciasto francuskie jest wtedy bardziej kruche. Rozwałkowuję ciasto francuskie, składam je na pół i wałkuję wszystko jeszcze raz, tak aby miało grubość około 2 cmm, wkładam do lodówki na 20 minut. Oczywiście, jeśli nie macie ochoty, można użyć od razu ciasta francuskiego – wtedy po prostu rozwałkowujemy je do 2 mm.
W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 190 C.
Ciasto kroimy na kwadraty o boku około 10 centymetrów.
Przycinamy twarde końcówki szparagów. Teraz mam nadzieję, że nie zamotam:) Bierzemy szparagi, które zostały i drobniutko siekamy ich końcówki tak, żeby zostało około 6 – 8 centymetrów szparagi z „główką”. Chodzi o to, żeby twardsze części łodygi były drobno posiekane, zaś główki zachowane w całości.
W miseczce mieszamy około 100 ml gęstego sosu beszamelowego, drobniutko posiekaną dymkę oraz szalotkę, ser kozi, przyprawy i posiekane części szparagów, Doprawiamy dokładnie do smaku solą i pieprzem.
Główki szparagów wkładamy do miseczki, spryskujemy oliwą, doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy rękami.
Na kwadratach z ciasta francuskiego układamy sos, na to kładziemy kilka całych główek szparagów. Zwijamy końce ciasta do środka – to nic, jeśli otworzą się podczas pieczenia. Ciasto smarujemy białkem z jajka, żeby ładnie się zrumieniło.
Wkładamy nasze croûtes do piekarnika i pieczemy przez około 20 – 25 minut, aż będą ładnie wyrośnięte i zrumienione
Podajemy jeszcze ciepłe, podane odrobiną oliwy z oliwek, z pomidorkami koktajlowymi i sałatką.
Smacznego!