Kąpiel magnezowa

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

Czy zdarza Ci się leżeć w łóżku, wpatrując się w sufit i marząc o spokojnym, głębokim śnie? Przyczyną Twoich problemów może być niedobór magnezu. Poznaj magiczną moc kąpieli magnezowej, która może odmienić jakość Twojego snu i samopoczucia. Zanurz się w świecie relaksu i odkryj, jak niewiele potrzeba, by cieszyć się błogim spokojem każdej nocy.

Kobieta trzyma w dłoniach różową sól kąpielową, którą wsypuje z małego słoiczka. Na drewnianej tacy obok widać kwiaty oraz kosmetyki do pielęgnacji.

 

Chlorek magnezu do kąpieli

Chlorek magnezu to najlepiej przyswajalna przez ludzki organizm i najczystsza znana nam obecnie forma suplementacji magnezu. Jest to też lider pośród postaci magnezu z uwagi na szybkość i efektywność wchłaniania – wykazuje przyswajalność na poziomie soli organicznej, o najlepszej biodostępności spośród nieorganicznych związków magnezu. Słowem – przy dużych niedoborach magnezu, suplementacja jego chlorkowej postaci powinna być pierwszym wyborem.

 

Chlorek magnezu do kąpieli – na co pomaga?

Magnez nazywany jest pierwiastkiem życia, bo odpowiada za ponad 300 procesów zachodzących w naszym organizmie. Pomaga regulować hormony, wspiera prawidłową pracę układu nerwowego, cały czas bada się też jego wpływ na neuroprzekaźniki odpowiedzialne za m.in wyciszanie się organizmu.

Czytaj więcej o roli magnezu w łagodzeniu silnych emocji >>

Chlorek magnezu wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe i może być pomocny w leczeniu grzybicy skóry, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. 

Specjaliści zwracają na niego uwagę również wtedy, gdy zgłaszane są problemy ze snem. Z badań wiemy, że właściwy poziom magnezu w organizmie reguluje i poprawia nasz sen. Przy bezsenności warto zatem wykonać badania sprawdzające poziom tego pierwiastka.

 

Chlorek magnezu – zastosowanie

Chlorek magnezu ma szerokie zastosowanie w suplementacji, nie tylko tej doustnej. Żeby zapobiec niedoborom magnezu, dobrze jest sięgnąć po magnez transdermalny. Przyjmowanie magnezu przez skórę ma wiele zalet:

  • Lepsza wchłanialność niż w przypadku suplementacji doustnej.
  • Omijanie układu pokarmowego.
  • Działanie relaksujące i odprężające.

Magnez transdermalny dostępny jest w różnych formach:

Zwłaszcza te ostatnie w połączeniu z gorącą kąpielą mogą okazać się niezwykle skuteczne.

Magnez transdermalny w formie oliwki, żelu i soli

Sól magnezowa do kąpieli

Kąpiąc się w gorącej wodzie z dodatkiem soli magnezowej z chlorkiem magnezu, uzupełniamy ten pierwiastek przez skórę na całej powierzchni ciała. Kąpiele w chlorku magnezu omijają niszczące w znacznym stopniu ten pierwiastek soki trawienne (z tego samego powodu doustna suplementacja magnezu ma nieproporcjonalnie niską przyswajalność względem chlorku Mg). Transdermalne uzupełnienie magnezu wspiera również całościowe procesy detoksykacji organizmu, co naturalnie odciąża i wspiera wątrobę, ułatwiając procesy trawienia i wsparcie metabolizmu. 

Wzięcie gorącej kąpieli na 1-2 godzinę przed snem, a następnie udanie się do przewietrzonej, chłodniejszej sypialni ulula Cię do snu lepiej niż kolejny odcinek serialu.

Sól magnezowa do kąpieli

Co lepsze chlorek magnezu czy siarczan magnezu?

Gdy mowa o kąpielach magnezowych, obok chlorku magnezu wymienia się również siarczan magnezu, czyli popularną sól Epsom. Czym różnią się te dwie substancje?

Sól Epsom a sól magnezowa – porównanie:

Sól Epsom Sól magnezowa
Postać magnezu Siarczan magnezu Chlorek magnezu
Skład chemiczny MgSO₄ · 7H₂O MgCl₂ · 6H₂O
Zawartość magnezu ok. 10% ok. 12%
Wchłanianie przez skórę Dobre Bardzo dobre
Wpływ na skórę Łagodzi stany zapalne, oczyszcza Nawilża, wygładza
Wpływ na układ nerwowy Rozluźnia, redukuje stres Łagodnie uspokaja
Przeciwwskazania Ciąża, karmienie piersią, niedociśnienie Brak
Możliwość przedawkowania Tak Nie

Wybór między chlorkiem magnezu a siarczanem magnezu do kąpieli zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Chlorek magnezu jest lepiej wchłaniany przez skórę niż siarczan magnezu (wynika to z jego mniejszej masy cząsteczkowej i lepszej rozpuszczalności w wodzie). Siarczan magnezu może powodować efekt przeczyszczający przy zbyt wysokich dawkach. Chlorek magnezu jest lepszym wyborem dla osób poszukujących efektywnej suplementacji magnezu przez skórę, podczas gdy siarczan magnezu może być preferowany przez osoby ceniące jego silniejsze działanie relaksacyjne i oczyszczające.

Chlorek magnezu – moczenie nóg

Nie masz wanny? Nic straconego. Moczenie nóg w ciepłej wodzie z magnezem lub ziołową solą do kąpieli z olejkami eterycznymi (np. solą DobraNocka) też doskonale Cię zrelaksuje.

 

Kąpiel magnezowa – bezpieczeństwo stosowania

Kąpiele magnezowe z użyciem chlorku magnezu są generalnie uważane za bezpieczną metodę suplementacji magnezu. Kąpieli magnezowych nie powinny jednak stosować osoby z:

  • otwartymi ranami lub silnymi otarciami skóry,
  • hipomagnezemią (zbyt wysokim poziomem magnezu we krwi),
  • niewydolnością nerek,
  • hipotonią (niskim ciśnieniem krwi),
  • miastenią.

Osoby z wrażliwą skórą mogą odczuwać lekkie pieczenie, które nie jest groźne. Po kąpieli należy spłukać się czystą wodą, a ciało nawilżyć balsamem.

Uzupełniając cenny dla naszej neurogenezy magnez warto pamiętać o dodatkowym nawodnieniu organizmu, gdyż toksyny uwalniane wraz ze wzrostem pierwiastka magnezu w ciele, odprowadzane są z ciała poprzez odparowywanie porami skóry, wraz z potem. Dzięki większemu spożyciu wody, pomożemy także naszemu organizmowi w szybszym pozbyciu się destrukcyjnych substancji z ciała i odciążymy wątrobę.

Czy można przedawkować magnez?

Suplementacja chlorku magnezu w formie kąpieli w soli magnezowej jest na równi bezpieczna dla dzieci, kobiet w ciąży i osób dorosłych – nie ma możliwości jej przedawkowania (jak może mieć to miejsce w przypadku popularnej soli Epsom, czyli siarczanu magnezu). 

Zobacz, co o roli magnezu w ciąży mówi położna – Katarzyna Kruszewska >>

Autor tekstu: Zosia Dymek

Źródła:

Boyle, N. B., Lawton, C., Dye, L. (2017). The Effects of Magnesium Supplementation on Subjective Anxiety and Stress-A Systematic Review. Nutrients, 9(5), 429.

Castiglioni, S., Cazzaniga, A., Albisetti, W., Maier, J. A. (2013). Magnesium and osteoporosis: current state of knowledge and future research directions. Nutrients, 5(8), 3022–3033. 

de Baaij, J. H., Hoenderop, J. G., Bindels, R. J. (2015). Magnesium in man: implications for health and disease. Physiological reviews, 95(1), 1–46. 

Firoz, M., Graber, M. (2001). Bioavailability of US commercial magnesium preparations. Magnesium research, 14(4), 257–262.

Gröber, U., Werner, T., Vormann, J., Kisters, K. (2017). Myth or Reality-Transdermal Magnesium?. Nutrients, 9(8), 813.