Mapa marzeń – nieco inne planowanie

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

Idea tworzenia mapy marzeń pojawiła się w naszym Zespole dzięki Basi – szefowej marketingu, która co roku szuka dla siebie nowych, ciekawych ścieżek. Pomysł niebywale się nam spodobał, jednak nie byłyśmy pewne, czy pisać ten artykuł — w końcu nie mówimy w nim o aromaterapii czy fizycznym zdrowiu. Dostałyśmy jednak tak wiele próśb, żeby temat Mapy Marzeń poruszyć, że postanowiłyśmy się go podjąć przy pomocy specjalistki :) A więc – kartki w dłoń! Czas zacząć… marzyć. 

 

Artykuł powstał dzięki Kindze Klejment. Kinga prowadzi warsztaty szkoleniowe, wspiera kobiety w rozwoju osobistym i zawodowym. Jest coachem, mentorką oraz autorką poradnika rozwojowego. Możecie poznać się lepiej m.in. podczas 30-minutowych bezpłatnych konsultacji, na które zapiszesz się na jej stronie: https://www.kingaklejment.pl/

 

Czym dla ciebie jest mapa marzeń? 

Mapa Marzeń jest wyrażeniem siebie. To specyficzna forma, dzięki której przenosimy na papier, to czego pragniemy w życiu. Tworząc Mapę Marzeń, dajemy sobie czas na przemyślenia. Musimy się wtedy zatrzymać i zastanowić, czego tak naprawdę chcemy. Dla mnie jest drogowskazem, dzięki któremu przypominam sobie, jakie są moje prawdziwe cele.  

 

Po co ją tworzyć? W czym może pomóc?

Poza tym, że tworzenie Mapy Marzeń to świetna zabawa, robimy ją dla wyższego celu. Jeśli zawiśnie w widocznym miejscu, Twój umysł świadomy i nieświadomy będzie szukał sposobów na to, jak zrealizować to, co na niej się znalazło. 

Obecnie żyjemy w świecie pełnym chaosu, w którym wielu ludziom brakuje na wszystko czasu. Jest pęd, bardzo często bez celu. Tworzenie Mapy jest momentem, w którym zmuszona jesteś przemyśleć parę ważnych dla siebie kwestii. O ile oczywiście na poważnie podchodzisz do zadania. Dzięki temu możesz uświadomić sobie wiele istotnych rzeczy, na które być może nie zwracałaś uwagi. Musisz przyznać się sama przed sobą, czego tak naprawdę pragniesz Ty, a czego oczekują od Ciebie inni. 

Jeśli nie masz odwagi, wstydzisz się lub obawiasz oceny, dobrze jest robić Mapę Marzeń w zaufanej grupie pod okiem kogoś, kto ma pojęcie o pracy z ludźmi np. coacha, trenera lub terapeuty. Możesz również zrobić ją samodzielnie w zaciszu własnego domu. Ważne jednak, żebyś dobrze się do tego przygotowała. 

 

Jak się zabrać do stworzenia mapy marzeń?

Przede wszystkim musisz mieć na to czas. Nie spieszyć się i nie stresować tym, że ktoś może Ci przeszkodzić. Mapę dobrze robić wtedy, kiedy jest pełnia księżyca lub nów. Możesz również zrobić ją w ważnym dniu np. w swoje urodziny. 

Przed przystąpieniem do pracy warto przygotować wszystkie potrzebne materiały i uspokoić umysł. Możesz zrobić sobie medytację, relaksację lub po prostu głęboko pooddychać przy muzyce, którą lubisz. Dlaczego jest to ważne? Marzenia to wyraz naszych wewnętrznych potrzeb, nazywane czasami pragnieniami serca. Mapa Marzeń umożliwia im ujrzeć światło dzienne i stać się rzeczywistymi celami.   

 

Według jakiego klucza tworzyć mapę marzeń?

Według takiego, jaki do Ciebie przemawia. Swoją pierwszą mapę narysowałam kolorowymi długopisami na niedużej kartce papieru. Znalazłam ją po przeprowadzce między książkami i byłam wielce zdziwiona, że wszystko się spełniło. Dzisiaj już wiem, że nic samo się nie zrobiło, tylko ja działałam, wiedząc, dokąd dążę. Dlatego dobrze i dokładnie zastanów się, czego chcesz i o co prosisz. Wszechświat nie będzie się domyślał. 

 

Nie ważne, jaką techniką robisz, ale ważne z jaką intencją. Ważne jest również to, żebyś uświadomiła sobie jakich uczuć i emocji pragniesz. Rzeczy, ludzie czy sytuacje nie są celem samym w sobie. Najważniejsze jest to, jak będziesz się czuła, kiedy to osiągniesz.

W tym roku pierwszy raz robiłam Mapę według Feng Shui i bardzo mi się to spodobało. Brystol podzieliłam na dziewięć części. W każdej – według zaleceń – znalazły się ważne dla mnie symbole. Myślę, że spokojnie możesz podzielić kartkę na tyle części, ile sfer Twojego życia jest istotnych na dany moment, w którym jesteś. 

Do wykonania mapy możesz użyć różnych materiałów. Możesz rysować, malować, wycinać obrazki i hasła z magazynów, kolorowych papierów, robić kolaże. Wszystko według uznania, wizji i zdolności artystycznych. Ważne jest, żebyś podążała za swoją intuicją. Nie ma jednego właściwego klucza. Klucz jest w Tobie. Każdy jest inny i każdy może zrobić Mapę Marzeń po swojemu. 

 

A jeśli chodzi o te 9 części mapy — sama je sobie ustalasz, czy feng shui coś podpowiada?

Według Feng Shui Mapę tworzymy na planie siatki bagua. Kwadrat dzielimy na dziewięć równych części. W lewym górnym rogu jest strefa OBFITOŚCI – bogactwo, pieniądze i wszelkie dobra, które chcemy posiadać. Obok jest strefa SŁAWY – jak chcesz być postrzegana, dalej strefa MIŁOŚĆ i ZWIĄZKÓW. W drugim rzędzie od lewej: RODZINA i AUTORYTETY, JA i ZDROWIE oraz DZIECI, PASJE i TWÓRCZOŚĆ. W najniższym rzędzie: WIEDZA i MEDYTACJA, KARIERA oraz LUDZIE i PODRÓŻE. 

  mapa marzeń

Przykładowy podział Mapy Marzeń na 9 części
Źródło

 

Basia, szefowa marketingu, za mapę marzeń zabiera się zazwyczaj w styczniu. Przegląda magazyny, wycina interesujące ją zdjęcia czy teksty, tworzy kolaże (zerknij na zdjęcie poniżej). Łączy marzenia służbowe z marzeniami prywatnymi. 

Styczeń to taki czas, kiedy ja osobiście lubię sobie nie-poplanować. Tak, właśnie. Nie-poplanować.

Bo cele na 2022 już mam spisane dawno. Co najwyżej zaktualizuję jedną cyfrę w Excelu. W styczniu za to mogę sobie pośnić. To jest czas, kiedy robię sobie moją własną osobistą mapę marzeń, skojarzeń i pragnień. To takie moje nie-planowanie i nie-wyznaczanie celów płynące z intuicji. Moją mapę traktuję jak kompas wskazujący kierunek. Przypomina mi, co jest dla mnie ważne. Gdzie chcę się znaleźć, gdzie dojść i co spotkać po drodze. Wskazuje mi drogę, w jaki sposób zrealizować zaplanowane ”liczby”, cele SMART, OKR i tak dalej… 

To taka mapa z moimi własnymi drogami. Co ciekawe – bardzo skuteczna.

 

mapa marzeń

 

Z kolei moja pierwsza Mapa Marzeń, którą stworzyłam w tym roku, jest chyba najprostszą — inspirowaną bardziej znaną Mapą Myśli. Najpierw na środku wielkiej kartki napisałam 2022. Następnie dookoła wypisałam najważniejsze dla mnie rzeczy takie jak wyjazdy, praca, relacje czy… bezwstydne przyjemności :) Każde słowo połączyłam z napisanym rokiem, po czym zaczęłam rozbijać ogólne hasła klucze na coraz mniejsze. 

Przykład takiej sekwencji to: 2022 → bezwstydne przyjemności → własne przetwory → zrobić własny warzywniak ze szczypiorkiem i pomidorami / zebrać i ususzyć liście mięty oraz kwiaty lipy / zrobić dżem z mirabelek zebranych na Jurze / zrobić poziomkowe lody 

Do wykonania takiej mapy potrzebowałam tylko kartki oraz długopisów. Teraz wisi przy moim biurku i pisząc dla Ciebie ten artykuł, mogę na nią z łatwością (i przyjemnością) spoglądać. Robiłam ją tylko przez około godzinę, dlatego za kilka miesięcy nie tłumacz braku wymarzonej mapy brakiem czasu :) 

Jeśli spodobała Ci się Mapa Marzeń — stwórz swoją! Nie potrzebujesz do tego plastycznych zdolności czy sterty magazynów. To, jak bardzo będzie (nie)artystyczna i (nie)skomplikowana, zależy tylko od Ciebie. 

 

Zdjęcia Mapy możesz nam podesłać na [email protected]
Chętnie za Twoją zgodą je opublikujemy, aby zainspirować pozostałe kobiety do marzenia :) 

 

Powodzenia!

Współautorkami tego artykułu są: szefowa Basia Leszczyńska oraz Ilona Patro, niezastąpiona specjalistka od PR i influencer marketingu. Dziękuję Dziewczyny za pomoc oraz inspirację!