Jak stosować olejek rozmarynowy w codziennej pielęgnacji

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:
Zbliżenie na zielone gałązki rozmarynu rosnące na zewnątrz, z miękkim, rozmytym tłem

Po rozmarynowy olejek eteryczny sięga się dość często – głównie za sprawą jego prozdrowotnego działania, które mocno ułatwia życie podczas przeziębień i sezonowych infekcji. Tym razem jednak zajmiemy się jego zastosowaniem w codziennej pielęgnacji. Okazuje się, że olejek rozmarynowy na włosy, skórę głowy czy na twarz ma również zbawienny wpływ. Stosując regularnie proste, domowe kosmetyki z jego dodatkiem, nie trzeba długo czekać na pozytywne efekty. Czego możesz się spodziewać?

Eteryczny olejek rozmarynowy pozyskuje się z liści i kwiatów rozmarynu (Salvia rosmarinus). Jest on niezwykle ceniony za swoje uniwersalne właściwości pielęgnacyjne. Zawiera dużą ilość związków aktywnych, między innymi eukaliptol i kamforę, a także alfa-pinen i beta-pinen, dzięki którym wykazuje silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Zielony roller do masażu twarzy i kamień gua sha na drewnianej tacy, z liściem rośliny w tle
Fot. Rozmarynowy olejek możesz stosować na twarz, do włosów i do ciała. (fot. Pexels)

 

Olejek rozmarynowy w pielęgnacji skóry

W zakresie pielęgnacji skóry olejek rozmarynowy pomaga w walce z trądzikiem, redukuje zaczerwienienia i łagodzi różnego rodzaju podrażnienia. Jego zdolność do stymulowania krążenia sprawia, że skóra staje się lepiej dotleniona i odżywiona, odzyskując naturalny blask i zdrowy wygląd. Dodatkowo olejek wspomaga regenerację komórek skóry, spowalniając proces starzenia i poprawiając jej elastyczność.

Korzyści dla skóry – właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne olejku

O skórę twarzy zwykle dba się najbardziej troskliwie. Paradoksalnie to właśnie na niej (a także na skórze dłoni) często gromadzi się najwięcej bakterii i zanieczyszczeń. Korzyści w pielęgnacji cery, jakie niesie ze sobą działanie antybakteryjne i przeciwzapalne olejku, są naprawdę znaczące. Dzięki zastosowaniu olejku rozmarynowego na twarz można skuteczniej walczyć z bakteriami powodującymi zaczerwienienia i wysypki. Działanie przeciwzapalne rozmarynu pomaga w łagodzeniu podrażnień i zapobieganiu nadmiernemu czerwienieniu skóry. To wszystko sprawia, że przy regularnej pielęgnacji staje się ona bardziej odporna, zdrowsza i ładniejsza.

Skuteczne zastosowania olejku rozmarynowego w pielęgnacji twarzy i ciała

W codziennej rutynie używając oczyszczającego mydła lub żelu o właściwościach antybakteryjnych z rozmarynem, można skutecznie usunąć zanieczyszczenia i bakterie z powierzchni skóry. To pomaga w zapobieganiu wypryskom oraz utrzymaniu skóry czystej i świeżej. Z kolei rozmarynowe toniki do twarzy (z dodatkiem składników takich jak aloes czy zielona herbata) uspokajają skórę i nadają jej zdrowy wygląd. Nieco cięższe w konsystencji kremy i maści nawilżające o właściwościach przeciwzapalnych pomagają w łagodzeniu trądziku, stanów zapalnych skóry i wszelkich wyprysków. Regularne ich używanie przywraca cerze prawidłowe nawilżenie i równowagę. Ponadto olejek eteryczny z rozmarynu może być dodatkiem do maseczek na twarz stosowanych okazjonalnie, balsamów do ciała czy specjalnych produktów na problemy skórne, na przykład kosmetyków przeznaczonych typowo do zwalczania trądziku.

Kobieta z ręcznikiem owiniętym wokół głowy, spryskująca twarz mgiełką pielęgnacyjną w łazience, przy delikatnym oświetleniu
Rozmaryn może być dodatkiem do mgiełek do twarzy. (fot. Pexels)

Domowe przepisy na naturalne kosmetyki z olejkiem rozmarynowym

Zastosowanie eterycznego olejku rozmarynowego nie jest trudne. W wielu przypadkach skuteczne kosmetyki możesz wykonać samodzielnie!

Maseczka oczyszczająca z olejkiem rozmarynowym na twarz

Składniki

  • 2 łyżki białej glinki
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżeczka jogurtu naturalnego
  • 3-4 krople olejku rozmarynowego

Sposób przygotowania

W niewielkiej miseczce wymieszaj glinkę, miód i jogurt, aż powstanie gładka pasta. Dodaj olejek rozmarynowy i dokładnie zamieszaj całość. Nałóż maseczkę na oczyszczoną twarz, omijając okolice oczu. Po 10-15 minutach umyj twarz ciepłą wodą.

 

Odświeżająca mgiełka do twarzy z rozmarynowego hydrolatu

Składniki

  • woda (najlepiej destylowana)
  • suszony rozmaryn

Sposób przygotowania

Wlej wodę destylowaną do kawiarki, a w miejscu, do którego wsypuje sie kawę, umieść suszony rozmaryn (im więcej, tym lepiej). Podgrzewaj tak długo, aż płyn z dolnej części kawiarki znajdzie się na górze. Przecedź go, wlej do butelki z atomizerem, przechowuj w lodówce. Zraszaj twarz rozmarynową mgiełką nie tylko w upalne dni.

 

Rozmarynowy olejek do masażu ciała

Składniki

  • 2 łyżki oleju migdałowego (lub innego oleju bazowego, przykładowo kokosowego)
  • 5 kropli olejku rozmarynowego

Sposób przygotowania

Dobrze wymieszaj olej migdałowy z olejkiem rozmarynowym. Stosuj olejek do masażu ciała, aby poprawić krążenie i zrelaksować mięśnie.

 

Rozmarynowy peeling do ciała

Składniki

  • 1/2 szklanki soli morskiej lub cukru
  • 1/4 szklanki płynnego oleju kokosowego
  • 5 kropli olejku rozmarynowego

Sposób przygotowania

W miseczce wymieszaj sól morską lub cukier z olejem kokosowym. Dodaj olejek rozmarynowy i ponownie dokładnie wymieszaj. Stosuj peeling podczas kąpieli lub pod prysznicem, delikatnie masując skórę, a następnie spłucz ciepłą wodą.

 

Szampon do włosów z olejkiem rozmarynowym

Składniki

  • 1/2 szklanki płynnego mydła kastylijskiego
  • 1/2 szklanki wody destylowanej
  • 1 łyżeczka oleju jojoba
  • 10 kropli olejku rozmarynowego

Sposób przygotowania

W butelce połącz płynne mydło kastylijskie z wodą destylowaną. Dodaj olej jojoba i olejek rozmarynowy. Zakręć butelkę i dobrze wstrząśnij, aby wszystkie składniki się połączyły. Stosuj szampon jak zwykle, dokładnie masując skórę głowy.

PAMIĘTAJ!
Domowe kosmetyki nie są trwałe, więc należy je przygotowywać w niewielkich ilościach i zużywać w jak najkrótszym czasie. Dzięki olejkowi rozmarynowemu pachną wspaniale i przynoszą wiele korzyści dla skóry oraz włosów.

Interesuje się kosmetykami DIY? Zobacz również nasz przepis na naturalny krem do twarzy i ciała >>

 

Olejek rozmarynowy dla zdrowych włosów

Współczesne badania potwierdzają, że olejek rozmarynowy, dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym i stymulującym krążenie, ma wyjątkowy wpływ na zdrowie i wzrost włosów. Wprowadzenie olejku z rozmarynu do codziennej rutyny pielęgnacyjnej nie tylko poprawia wygląd włosów, ale także przyczynia się do ich długotrwałej dobrej kondycji. Jak stosować olejek rozmarynowy na włosy?

Wpływ olejku rozmarynowego na wzrost włosów i ich kondycję

Unikalne właściwości olejku z rozmarynu sprawiają, że wspomaga on krążenie krwi w skalpie (w skórze głowy), czym poprawia ogólną kondycję skóry. Lepsze ukrwienie mieszków włosowych prowadzi z kolei do zwiększenia gęstości włosów i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Olejek działa też jak naturalny środek przeciwłupieżowy dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybicznym i antybakteryjnym. Jak go użyć? Najlepiej jako dodatek do ulubionego szamponu – do masażu skóry głowy i włosów lub w ochronnej mgiełce do włosów.

Stosowanie olejku rozmarynowego na włosy może zwiększyć ich objętość i zapobiegać ich nadmiernemu wypadaniu. (Fot. Unsplash)

Jak stosować olejek rozmarynowy do masażu skóry głowy

Przygotowanie mikstury z olejkiem rozmarynowym do włosów i masażu skalpu wymaga użycia jedynie dwóch składników – olejku rozmarynowego i dowolnego oleju bazowego (jojoba, kokosowego, migdałowego lub naszej Aromabazy). 

Należy wymieszać 2-3 łyżki oleju z kilkoma kroplami olejku rozmarynowego. Masując skórę głowy, przesuwaj okrężnymi ruchami opuszki palców od czoła w kierunku karku. Masaż powinien trwać 5-10 minut. Olejek na skórze głowy musi pozostać przez minimum 30 minut. Jeśli masz czas, możesz pozostawić go na dłużej, nawet na całą noc, aby skóra mogła wchłonąć wszystkie dobroczynne składniki. Następnie włosy należy umyć – tak jak zawsze. Możesz potrzebować dwukrotnego mycia, aby dokładnie oczyścić skalp i włosy.

***

Zacznij pielęgnację z olejkiem rozmarynowym już dziś, a niebawem dostrzeżesz efekty: mocniejsze i zdrowsze włosy oraz świeższą cerę i ładniejszą skórę.

Źródła:

Al-Maharik, N., Jaradat, N., Hawash, M., Al-Lahham, S., Qadi, M., Shoman, I., Jaber, S., Rahem, R.A., Hussein, F., Issa, L. (2022).  Chemical Composition, Antioxidant, Antimicrobial and Anti-Proliferative Activities of Essential Oils of Rosmarinus officinalis from five Different Sites in Palestine. Separations, 9, 339. https://doi.org/10.3390/separations9110339

Panahi, Y., Taghizadeh, M., Marzony, E. T., & Sahebkar, A. (2015). Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative trial. Skinmed, 13(1), 15–21.