Spis treści
Wiele z nas może sobie nie zdawać sprawy, że emocje wpływają nie tylko na naszą psychikę, ale również na stan fizyczny naszego organizmu. W przykrych sytuacjach pojawienie się uczuć takich jak niepokój, gniew czy smutek jest naturalne. Natomiast negatywne emocje ciągnące się godzinami, miesiącami lub nawet latami, mogą wywoływać wiele negatywnych konsekwencji w naszym ciele. Długotrwały stres może prowadzić do depresji, bezsenności, zaburzeń metabolicznych, anomalii kardiologicznych czy rozwoju raka.
![](https://hebda-17aeb.kxcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/Zdrowie-intymne-1.png)
Czym jest stres?
Stres jako reakcja organizmu jest potrzebny, ponieważ umożliwia nam odpowiadanie na wyzwania lub zagrożenia. Stresorem (czynnikiem wywołującym stres) może być napaść, agresywny pies czy samochód szybko jadący w naszym kierunku. W takich sytuacjach pojawia się fizjologiczna reakcja, określana jako „walcz lub uciekaj”, dzięki której działamy automatycznie, intuicyjnie i szybko. Ciało „włącza alarm” w odpowiedzi na pojawiające się na zewnątrz bodźce, wyostrza się słuch i wzrok. Do mózgu trafiają informacje na temat niebezpieczeństwa. Przyspieszony oddech i tętno czy napięcie mięśni to jedne ze zmian w naszym organizmie wywołanych przez sytuację zagrażającą naszemu życiu, umożliwiających w rezultacie przetrwanie.
Homeostaza
Dzisiejszy świat jest pełen wyzwań, które nierzadko wymagają od nas ogromnego wysiłku fizycznego czy psychicznego. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które częściej charakteryzują się wielozadaniowością, myślą najpierw o innych, zapominając przy tym o swoich potrzebach. Może to doprowadzić do zmęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Gdy mamy do czynienia ze zbyt długim stresem, zaburzona zostaje tak zwana homeostaza, czyli równowaga wewnętrzna naszego organizmu, w tym miejsc intymnych.
Mikrośrodowisko miejsc intymnych
Pochwa jest przejściem dla dziecka, nasienia oraz menstruacji. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebne jest nam optymalne mikrośrodowisko pochwy. W jego skład wchodzą głównie „dobre” bakterie Lactobacillus, odpowiedzialne za produkcję kwasu mlekowego, nadtlenku wodoru i tym samym utrzymanie niskiego pH 3,5-4,5, czyli kwaśnego środowiska. W pochwie bytują również potencjalnie patogenne bakterie, jednakże w optymalnych warunkach są one nieszkodliwe, gdyż są utrzymywane w tak zwanym „uśpieniu”.
Wpływ negatywnych emocji na miejsca intymne
Badania pokazały, że chroniczny stres zwiększa ryzyko częstszego występowania bakteryjnego zapalenia pochwy. W jednej z analiz, w której badano kobiety nieciężarne w wieku od 15 do 44 lat, wykazano związek stresu psychospołecznego z bakteryjnym zapaleniem pochwy. Na podstawie badania u kobiet ciężarnych wywnioskowano, iż kobiety z wyższym poziomem stresu matczynego miały większą tendencję do zakażeń bakteryjnych pochwy. Jak wykazano, stres i niepokój wywołują uwolnienie dużej ilości hormonów stresu – kortyzolu oraz noradrenaliny, powodując zmniejszenie stężenia kwasu mlekowego i nadtlenku wodoru w drogach rodnych. W związku z tym zmienia się pH, w wyniku czego powstaje środowisko sprzyjające namnażaniu się mikroorganizmów nieprzyjaznych dla okolic intymnych.
Stres i układ odpornościowy, a infekcje intymne
Co ciekawe, pod wpływem stresu dochodzi do rozregulowania układu immunologicznego. W efekcie następuje osłabienie komórek układu immunologicznego chroniących przed niepożądanymi drobnoustrojami oraz indukcja odpowiedzi prozapalnej komórek nabłonka pochwy, a tym samym nasilenie infekcji. Dodatkowo, wzrost poziomu hormonów stresu powoduje obniżenie poziomu estrogenu i nawilżenie pochwy maleje. Suchość pochwy zaburza jej naturalne pH i w konsekwencji zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji intymnych.
![](https://hebda-17aeb.kxcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/2023-BLOG_grafiki-3.png)
Olejek Gaja do pielęgnacji intymnej. Wsparcie w infekcjach, bólu głowy i brzucha oraz PMS >>
Zadbaj o swoje emocje
Jak możesz zauważyć, nasze zdrowie emocjonalne ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy i czy jesteśmy zdrowi fizycznie. Dlatego tak, jak w biologii homeostaza (równowaga) jest podstawą prawidłowego funkcjonowania, tak samo nasz organizm w pierwszej kolejności potrzebuje balansu i spokoju umysłu.
***
Bibliografia:
- Amabebe E, Anumba DOC Psychosocial Stress, Cortisol Levels, and Maintenance of Vaginal Health Front. Endocrinol.(2018) 9:568. doi: 10.3389/fendo.2018.00568
- Culhane JF Maternal stress is associated with bacterial vaginosis in human pregnancy. Matern Child Health J. 2001 Jun;5(2):127-34. doi: 10.1023/a:1011305300690
- Mariotti A, The effects of chronic stress on health: new insights into the molecular mechanisms of brain–body communication Future Sci OA. 2015 Nov; 1(3) doi: 10.4155/fso.15.21
- Nansel T, The association of psychosocial stress and bacterial vaginosis in a longitudinal cohort. Am J Obstet Gynecol. 2006 Feb;194(2):381-6. doi: 10.1016/j.ajog.2005.07.047.
- Padgett DA, Glaser R. How stress influences the immune response. Trends in Immunology (2003) 24:444–8. doi: 10.1016/S1471-4906(03)00173-X
- Tonja R Nansel et al.The association of psychosocial stress and bacterial vaginosis in a longitudinal cohort Am J Obstet Gynecol. 2006 Feb;194(2):381-6. doi:10.1016/j.ajog.2005.07.047
![](https://hebda-17aeb.kxcdn.com/wp-content/uploads/2023/03/dr-Iga-Mieczkowska.png)