Mleko pasteryzowane

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Mleko pasteryzowane to mleko poddane metodzie pasteryzacji.

Została ona wynaleziona w XIX wieku we Francji, przez Ludwika Pasteur – w tym czasie nieświeże mleko było częstą przyczyną zatruć, zwłaszcza w dużych miastach. Pasteryzacja mleka pozwoliła, praktycznie każdemu, zmniejszyć ryzyko zatrucia. Proces pasteryzacji polega na wolnym podgrzaniu mleka do temperatury powyżej 70 C i następnie jego schłodzeniu. Tak przygotowane mleko można przechowywać w warunkach chłodniczych przez około tydzień.

Mleko pasteryzowane zachowuje większość swoich właściwości – nie wszystkie kultury bakterii zostają zniszczone. Z mleka pasteryzowanego możemy więc zrobić sery, śmietanę, maślankę etc. Mleko pasteryzowane nadaje się do koagulacji za pomoca podpuszczki. Niestety, pasteryzacja niszczy przede wszystkim smak i aromat mleka.

Do produkcji serów podpuszczkowych z mleka pasteryzowanego, często dodaje się chlorek wapnia – mleko pasteryzowane może mieć niższą zawartość wapnia.

Mleko pasteryzowane można kupić w większości sklepów – leży na półkach lodówek.  Jeśli chcecie przygotować z mleka pasteryzowanego inne przetwory (jogurt, ser), najlepiej wybierać to lekko pasteryzowane.

Pasteryzowane mleko należy przechowywać w lodówce.