Lipcowe warsztaty ziołowo-kosmetyczne [9-10 lipiec] - Klaudyna Hebda Blog

Lipcowe warsztaty ziołowo-kosmetyczne [9-10 lipiec]

Kategorie:
Podziel się z innymi:
wodykwiatww-111

 

 

Dzień dobry,

Razem z rozpoczęciem lata ogłaszam kolejne warsztaty ziołowo-kosmetyczne! Już za dwa tygodnie!:).
Tym razem, oprócz robienia własnych kosmetyków: mydeł, balsamów do ciała, kremów, toników, będziemy także drugiego dnia przygotowywać warsztaty mocno ziołowe z wyjściem teren i świeżymi ziołami.

Uwaga! Warsztaty sierpniowe!

[Uwaga! Warsztaty sierpniowe odbędą się 13-14 sierpnia i jeśli okaże się, że będzie więcej zainteresowanych, drugie 20-21 sierpnia, to termin opcjonalny . Plan pierwszego dnia będzie taki sam, drugiego prawdopodobnie zbliżony:). Można już rezerwować miejsca na mail podany w dalszej części wpisu. Przewiduję możliwość dwóch warsztatów, ponieważ wrzesień zaplanowałam dość mocno wyjazdowy i będę realizowała kilka projektów większych, więc nie wiem jak będzie z czasem:))]

<koniec uwagi>

Kto był u mnie na warsztatach wie, że nie ma żartów i dużo się na nich uczymy kosmetycznie, dlatego pomyślałam, że przygotuję tym razem moduł, na którym nie trzeba być tak bardzo skupionym..;). Przejdziemy się na spacer “w teren”, ja też przygotuję zioła, które rosną w nieco dalszej okolicy i będziemy przygotowywać ziołowe ekstrakty, które potem wykorzystasz sobie samodzielnie:)

Warsztaty składają się z trzech, niezależnych modułów (można się zapisać na nie osobno)

 • warsztaty kosmetyki naturalnej – rozbudowane warsztaty kosmetyki naturalnej, które przygotowujemy wedle mojego autorskiego pomysłu, gdzie nauczysz się robić maści, kremy, balsamy, toniki
 • warsztaty mydlane – robimy mydło, duużo mydła:)
 • warsztaty sezonowe: tym razem pod hasłem “letnie zioła”:)

Zapraszam serdecznie! Poniżej garść informacji oraz zasady zapisów (w skrócie należy wysłać maila na adres: klaudyna.hebda@gmail.com)

Jak się zapisać?

Bardzo proszę o maila na adres: klaudyna.hebda@gmail.com , koniecznie z tematem: „warsztaty lipcowe” , inaczej się gubię:). W mailu proszę od razu o numer telefonu (przydaje się:)) oraz o informację, który z modułów czy moduły Was interesują:). Można zapisać się na wszystkie lub na całość.  Przy zapisie na całość możliwa zniżka, proszę, pytaj w mailu:).

Zazwyczaj odpowiadam do dwóch dni, gdyby jednak Twój e- mail gdzieś przepadł, to proszę, przypomnij się jeszcze raz:)

 

Oto plan:

 • I część: domowe kosmetyki, kremy, pianki i kosmetyka naturalna z elementami aromaterapii [sobota, 9 lipiec (lipca?:))]
 • II część – warsztaty mydlane, robimy mydła. Dużo mydła. [9 lipiec (lipca?:))]]
 • III ziołowe warsztaty terenowo-przedmieszkowe: wyjdziemy na spacer, będziemy przygotowywać ziołowe ekstrakty kosmetyczne i inne takie:)
 • IV (opcjonalnie): warsztaty destylatorskie, dla osób, które są zainteresowane domową destylacją wód kwiatowych i hydrolatów* (więcej informacji dalej:))

Można będzie także kupić moje olejki eteryczne i świeżutkie masło shea w promocyjnych cenach. Jeśli się wyrobię w ofercie będzie też hydrolat borowinowy (500/1000ml) i może kadzidłowcowy albo lipowy, zobaczymy, co będzie na stanie:))

Zapraszam Cię serdecznie!

Część pierwsza: rozbudowane warsztaty ziołowo-kosmetyczne

 

Moje „flagowe” warsztaty, podczas których nauczę Cię jak pewnie przygotowywać domowe kosmetyki, od najłatwiejszych, po bardziej zaawansowane. Jeśli jesteś pierwszy raz na moim blogu, przypomnę, że co nieco o tym wiem:). Napisałam książkę poświęconą kosmetykom naturalnym, jestem z wykształcenia zielarką i ziołoznawcą oraz, oczywiście, mam doświadczenie w prowadzeniu warsztatów:)

Nie musisz mieć absolutnie żadnego doświadczenia (tak, nawet jeśli nigdy wcześniej nie używałaś wagi, to nie ma problemu!:)) i przeprowadzę Cię przez proces przygotowywania ziołowych kosmetyków.

Jeśli nie wiesz nic o kosmetykach to gorąco polecam zapisać się na ten moduł jako na moduł podstawowy, ponieważ dzięki nim zrozumiesz jak to działa i dlaczego:). Potem inne warsztaty są duużo łatwiejsze! Słowo!

Pracujemy na różnego rodzaju emulgatorach i składnikach, zależy mi, aby uczestniczki (do tej pory były głównie kobiety)

Co będziemy przygotowywać? Całkiem dużo!

 • ziołowy żel i maceraty ziołowe
 • tymiankowo-rumiankowy żel do mycia twarzy (piankowy)
 • bogate masło do ciała z najwyższej jakości olejami
 • bogaty krem lanolinowy: zależy mi, abyś podczas warsztatów mogła zapoznać się z naturalnymi i tradycyjnie stosowanymi emulgatorami, takimi jak lanolina. Jeśli będziecie mieli ochotę, możemy przygotować także mus lecytynowy:)
 • lekki krem z koenzymem Q10
 • jeśli będziecie mieli ochotę zrobimy sobie szminki/pomadki oraz sole do kąpieli:)

Wszystko, co zrobicie, bierzecie ze sobą:)

Podczas warsztatów dowiecie się o tym, jak dobierać oleje i emulgatory (to nic, jeśli nie znasz jeszcze tego słowa!) odpowiednio do danego kremu, jak wykorzystywać gotowe lub własnoręcznie zebrane surowce zielarskie oraz olejki eteryczne. Wszystko co zrobicie, zabierzecie ze sobą:)

Warsztaty teoretycznie trwają 5 godzin, jednak w praktyce zawsze się przedłużają, jakoś tak jest:)

Koszt warsztatów: 4oo zł.

Termin: 9 lipiec, godzina 10.30 (sobota)

mydelko-marmurkowe-8765

Podczas warsztatów będziemy robić mydełka:)

Przygotowanie mydeł nie jest skomplikowane, ale jeśli nigdy tego nie robiłaś lub nie robiłeś, to dobrze jest chociaż raz zapisać się na warsztaty i po prostu zobaczyć jak to jest:)

Podczas warsztatów nauczę Cię absolutnie wszystkiego od podstaw , więc nie musisz się martwić stopniem zaawansowania.

Kto u mnie był na warsztatach wie, że tłumaczę cierpliwie, wyczerpująco i dokładnie. To nie jest tak, że dostaniesz recepturę, ale dowiesz się dlaczego tak się robi i tę wiedzę masz na resztę życia:)

Będziemy robić aż trzy mydła:

 • odżywcze mydło z masłem shea (to to u góry, które widzisz na zdjęciu:)) – moja receptura, która daje bardzo fajną kostkę mydlaną (nie ma tej receptury w książce:)) i jest świetna dla początkujących, pełna cennych olejów. Uzupełnimy ją olejkami eterycznymi. Każdy weźmie sobie 500g mydła gotowego do dojrzewania
 • Twoja receptura mydlana: pokażę Ci jak używać kalkulatora mydlanego i sami wymyślicie własną recepturę! (postaram się ją oczywiście ocenić, czy jest to dobry pomysł!:)). Każdy uczestnik czy uczestniczka wezmą dodatkowe pół kilograma mydełka, jeśli oczywiście będziecie chcieli zrobić sobie własną recepturę!:)
 • Mydło potasowe, metodą „na gorąco”, podobne do savon noir. Jest to mydło typu „pasta”, do rytuału hammam. Będziemy robić mydełko podobne do mojego musu myjącego:)

Jednym słowem, będziecie mieć zapas mydła na pół roku albo dłużej!;)

Warsztaty trwają około 3 godzin

Koszt: 250 złotych.

Kiedy?

9 lipiec, sobota, około 16. 30. Przewiduję lekką ręką trzy godziny

Moduł III – letnie warsztaty ziołowe:)

herbatka-wicokrzew-0528

 

 

Warsztaty o które prosicie na warsztatach:)

Czyli.. idziemy w TEREN!

Warsztaty o które prosiliście mnie na warsztatach! Idziemy w teren, zbieramy zioła i potem przygotowujemy z nich ekstrakty do kosmetyków!

Żeby ułatwić nam pracę, ja uzbieram troszkę ziół, które akurat u mnie nie rosną!:) I zrobię sobie wcześniejszy mikro spacer:):)

Co będziemy robić:

 • spacer ziołowy i rozpoznawanie ziół w terenie oraz “na stole” (tych, które u nas nie rosną)
 • przygotujemy ekstrakty ziołowe takie jak:
 • maceraty olejowe
 • gliceryty
 • maceraty etanolowe
 • wyciągi kwasowe
 • wyciągi octowe

Przygotujemy sobie również maść albo krem z gotowych półproduktów tak, żeby potem było jasne co i jak wykorzystać:):)

Wszystkie przedmieszki (czyli właśnie te półprodukty, które zrobimy), zabierzecie ze sobą. Zabierzecie ze sobą także to, co wykonamy na miejscu. Nie chcę prowadzić bardzo napiętego programu, ponieważ nie wiadomo ile nam w terenie zajmie.

Gdyby padało, proszę o wzięcie kaloszy.

Będzie fajnie!

Koszt: 350 zł/os

Czas: ojej, trudno powiedzieć, ale 4 h to minimum, pewnie z pięć, więc zarezerwujcie po prostu niedzielę

Moduł IV – Destylacja hydrolatów i wód kwiatowych

alembik-miedziany-0193

Wiem, że czasem przyjeżdżacie do mnie z bardzo daleka i są osoby zainteresowane destylacją i chcące się dowiedzieć jak praktycznie to “ugryźć”. Z doświadczenia wiem, że zupełnie inaczej jest zobaczyć coś, a zupełnie inaczej samemu “ubrudzić” sobie ręce (no dobrze, czasem dosłownie), dotknąć, złożyć i rozłożyć.

Stąd też ten dodatkowy moduł, dla osób zainteresowanych : odbyłby się po warsztatach niedzielnych (czyli w niedzielę około 16 tak myślę). Tutaj zupełnie na luzie, nawet, jeśli będzie jedna osoba chętna to i tak dokładnie wyjaśnię co i jak działa.

Szczególnie polecam osobom, które chcą dokładnie zobaczyć na czym polega destylacja w praktyce.  Przekazuję dużo praktycznej wiedzy, która na pewno Ci się przyda, jeśli rozważasz domową destylację.

Powiem szczerze, sama bym na takie warsztaty pojechała, gdybym zaczynała, bo zaoszczędziłoby mi to wielu błędów. Wiesz jak to jest: czasami “głupoty” i “rzeczy oczywiste” nie są tak oczywiste i decydują o powodzeniu albo klapie przedsięwzięcia.

Gorąco polecam do mnie przyjechać, bo pokażę Wam sprzęt, z którym raczej nie jestem w stanie się „ruszyć” poza dom.

Poznacie trzy urządzenia do destylacji, wraz z obsługą

 • miedziany al-quitar
 • alembik (wielki i miedziany:))
 • destylacja za pomocą małego zestawu laboratoryjnego, to jest zestaw, który najczęściej uczestniczki warsztatów potem decydują się zakupić, więc pokażę Wam co i jak!:)

Omówimy destylację różnych typów materiałów:

 • destylacja kwiatów i delikatnych części roślin
 • destylacja gałęzi/liści/olejku eterycznego (goździkowego – do ustalenia)
 • destylacja żywic
 • destylacja borowiny/błota borowinowego

I oczywiście, będziecie destylować!

Destylacja jako taka jest długotrwałym procesem (zobaczycie sami:)), dlatego w „między czasie” możemy sobie przygotować maść czy krem. Nie będziemy jednak jakoś szczególnie wgłębiać się w kosmetyki tym razem, tutaj polecam moduł I. Będzie destylacja:)

Ah, szczerze mówię i uczciwie: nie destylujemy alko ale wody kwiatowe, okey?:)

Przewidywany czas warsztatów: 3 h

Jeśli wybierasz się na te warsztaty, ubierz się tak, żeby Ci nie było żal pochlapać ubrania wodą, ubrudzić się błotem itepe. Będziemy nosić wodę, przekładać borowinę, ustawiać alembiki:)

Kiedy? Niedziela, 15 maja, godzina 10.00

Koszt warsztatów: 300zł/os

warsztatat

Jak się zapisać?

Tradycyjnie, poproszę o e-mail na adres: klaudyna.hebda@gmail.com (z tytułem „warsztaty czerwcowe”), imieniem i nazwiskiem osoby zapisującej się na warsztaty, numerem telefonu (bo czasem się coś gubi) i modułem/modułami, które cię interesują. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, pisz śmiało!

Mieszkam 1 godzinę jazdy od Krakowa (zarówno pociągiem jak i samochodem), w okolicy możliwy tani nocleg (40zł/os), więc nie ma problemu z komunikacją czy dojazdem: komplet informacji dojazdowych wyślę w mailu:). Można dojechać nawet z Warszawy w miarę wygodnie:)

0000_K Warsztatyskl