Wspólna akcja: pleciemy wianki na Noc Kupały

wianki-2265-2

Dzień dobry,

Kwiatów pełno, noce są coraz cieplejsze. Zbliża się przesilenie letnie, a wraz z nim Noc Kupały oraz Noc Świętojańska (Noc kupalna wypada w przesilenie czyli 21/22 czerwca, świętojańska dwa dni później). To jedno z moich ulubionych, pradawnych świąt. Pierwotnie święto miłości, płodności, prośby o urodzaj, słońca, księżyca i radości, obecnie raczej festyn.

Niestety, jako studentka nie miałam możliwości jakoś specjalnie poszaleć, ponieważ wypada akurat w najgorętszy okres sesji: teraz chyba jest pierwszy rok od bardzo dawna, kiedy mogę się jakoś na przesilenie przygotować. Bardzo podoba mi się szwedzki skandynawski: całe rodziny i przyjaciele w przesilenie letnie zbierają się na wieczornych przyjęciach w ogrodzie. Dzieci noszą wianki, je się letnie przekąski i po prostu miło spędza czas.

Tego roku co prawda nie będę się relaksować w ogrodzie (może w Noc Świętojańską), natomiast w przesilenie jadę na zlot zielarski pod Krakowem. To chyba też odpowiednia oprawa, prawda?

Chciałabym jednak pocieszyć się przesileniem letnim razem z Wami!

Stąd pomysł na wspólną akcje: Pleciemy wianki z Ziołowym Zakątkiem. Na Noc Kupały (czyli „noc zgromadzeń”) lub Świętojańską. Którą wolicie. Mogą być obydwie:)

Wianek można nosić na głowie albo tradycyjnie puszczać go z prądem..

Puszczanie wianków, Simon Kuzhin

puszczaniewiankow

Wijemy wianki z Ziołowym Zakątkiem.

Na czym polega akcja?

Trzeba uwić wianek.

Potem zrobić jego zdjęcie i wysłać na mój adres (atria@klaudynahebda.pl) z dopiskiem „wianki”. Poproszę o jedno, najlepiej wysyłać do 28 czerwca. Z nadesłanych zdjęć przygotujemy sobie wielkie, wiankowe podsumowanie. Przygotuję je jak tylko wrócę z Estonii czyli w okolicach 7-8 lipca.

Co Wy na to?

wianki-2254

Jak upleść wianek?

Kilka czytelniczek na Facebooku prosiło mnie o tutorial wiankowy. Niestety sama umiem zrobić wianek tylko używając sznurka. Poprosiłam moją Kuzynkę o wsparcie  i efektem jest film instruktażowy, który widzicie niżej:)

Moje Drogie, nie macie już teraz wymówek, że nie wiadomo jak wianek zrobić:)

Wicie wianka. To łatwe!

 

wianki-2258

Żeby się Wam lepiej wiło, przygotowałam dla Was również motywującą ścieżkę dźwiękową:


Na Facebooku znajduje się również wydarzenie: Plecenie Wianków z Ziołowym Zakątkiem (wyplatanie chyba by lepiej brzmiało, prawda? Ale już trudno:)). Jeśli pomysł się Wam podoba i lubicie Facebooka, możecie zaprosić znajomych, a jeszcze lepiej uwić je razem!

wianki-2249-2

Bardzo fajna sprawa, można wybrać się po kwiaty, pobawić z dziećmi i ogólnie, wianki są piękne!

To kto ma ochotę wić ze mną?

 • Iga

  Proszę powiedz mi tylko jak zakończyć wianek? połączyć te dwa końce? możliwe że mówisz o tym ale niestety nie działa mi głos w laptopie :)

  • Tak samo zaplatasz, że obwiązujesz po prostu końcówki. Albo nitką:)

 • Anna

  szkoda słów jak Ciepła energia płynie od Ciebie Klaudynko!! mało takich super ludzi na ziemi powodzenia :) idx na te zielarskie studia koniecznie zarażaj sympatią i ciepłem dalej…:D pozdrawiam,, wulkanie dobrej energii „:)
  P.S. kiecki Twoje są tylko dla ciebie stwożone -bosko wyglądaz kobieco i tajemniczo..nawet w tej ,,workowej”-lnianej :)

 • wspaniała akcja! :)

 • Ewa

  Zaprosic Kamilkę – kapitalny pomysł! Pozdrawiam ją serdecznie ( Ciebie też, oczywiście ).

 • cudna akcja! jak mi dzieć mój pozwoli na zbiory-to też uwiję:)

 • Ucielo mi. Ucze sie od ciebie. P.S. zarazasz dobrym nastrojem:)))

 • Ogladam sobie twoje filmy ns youtube

 • AB

  W Gdyni główna ulica nazywa się Świętojańska i nadejście lata obchodzi się to bardzo hucznie. Co roku jest też powszechne wyplatanie wianków. Na stołach leżą kwiaty, trawy, gałązki, panie pomagają upleść wianek i same plotą dla chętnych. Miasto wygląda niesamowicie, co rusz spotykamy piękności w wiankach na głowie. Zupełny wiankowy odlot.

 • Iwona Zając

  Bardzo fajny wpis. Trzeba wspomnieć, że do wianków używano ziół uznawanych za magiczne. Były to: dziurawiec, rumianek, bylica piołun, macierzanka tymianek, cząber, ruta, szałwia, dziewanna, lebiodka, krwawnik, kopytnik, bławatek oraz lubczyk. Zioła te także palono w ogniskach oraz suszono aby sporządzać z nich napary. ?Jeśli się przyjrzeć to taki sam praktycznie zestaw ziół znajduje się w wiankach plecionych na oktawę Bożego Ciała oraz w bukietach w dniu Matki Boskiej Zielnej. Z resztą Łukasz Łuczaj robił dokumentację na ten temat, można zajrzeć na jego stronę . Dochodzi jeszcze czerwiec trwały znany jako grzmotnik oraz przywrotnik.

 • zaplatanie wianków jest piękne! te zdjęcia, wianki i pisanie o tym także jest piękne!

 • polecam sie na przyszłość ;)

 • Joanna-Alexander Wahl tak:) tylko na blogu nie moge dac w całej rozdzielczości. Tu robione chyba na przysłonie 2.

 • To zdjecie jest mega efektowne. Tez robione 50 mm 1,4?