Kombucza – grzybek herbaciany.

kombucza-2846

Dzień dobry,

Dzisiaj mam dla Was jeden z ciekawszych (przynajmniej dla mnie!) postów w Ziołowym Zakątku!

Chciałam Wam napisać co nieco o żywej kulturze drożdży i bakterii – kombuczy (zwanej czasem grzybkiem herbacianym). Kombucza, oprócz tego, że jest fascynującym tworem, jest podstawą do przygotowania pysznych, orzeźwiających napojów herbacianych (a la Nestea) oraz wysokiej jakości octów herbacianych. Jeśli ktoś ogląda mój kanał na YT to wie, że często o nich wspominam:)

Kombuczę mam u siebie już od ponad roku, dzięki mojej czytelniczce Oldze, która mnie kiedyś zapytała, czy znam kombuczę. Nie znałam, więc szybko się zaznajomiłam:)

Ten post czekał długo na swoją kolej, ponieważ kombucza zdecydowanie zasługuje na porządne omówienie. Stąd też dziś dowiecie się:

 • co to jest kombucza i dlaczego nie powinniśmy jej nazywać grzybkiem herbacianym
 • jak wygląda kombucza i dlaczego tak
 • jakie właściwości ma kombucza
 • i trochę innych ciekawostek.

Zapraszam Was gorąco!

Czym jest kombucza?

Kombucza – co to jest kombucza?

Co to jest kombucza? Nałatwiej będzie mi wytłumaczyć to odwołując się do terminologii angielskiej. Kombucza należy do grupy „organizmów” zwanych SCOBY – Symbiotic Cultures of Bacteria and Yeasts (Symbiotyczne Kultury Drożdży i Bakterii). Jest to więc specyficzny konglomerat grzybów (drożdży) oraz kultur bakteryjnych – do grupy SCOBY należą też min. ziarna kefiru czy tibicos, tak zwany  „grzybek tybetański” (też Wam go kiedyś pokażę, to tak na marginesie). Za pomocą kombuczy można tworzyć pyszne, doświeżające herbaciane napoje, o właściwościach probiotycznych. Dodatkowo jest świetnym sposobem na otrzymanie wysokiej jakości, świeżego octu – podobnego do octu jabłkowego. 

Kombucza bardzo przypomina tzw. „matkę octu winnego” – jeśli robiliście kiedyś ocet jabłkowy albo winny to na wierzchu powstaje czasem tzw. film bakteryjny. Gdyby podkarmiać go dłużej, to wytworzyłaby się kultura – matka.

podobna do kombuczy. Więcej, niektórzy badacze twierdzą,że jest to dokładnie ten sam organizm (SCOBY).

Kombucza w Polsce bywa nazywana „grzybkiem herbacianym” i jak widać z powyższej definicji – błędnie (tak samo jak błędnie ziarna tibicosu są nazywane „grzybkiem tybetańskim”). Obok umieściłam okładkę książki „Kombucza – cudowny grzyb” – na wielu stronach spotkacie się właśnie z określeniem, że kombucza to grzyb, jednak nie jest ono poprawne. Właściwie w USA do połowy lat 90tych również sądzono, że kombucza jest rodzajem grzyba, więc w sumie nie ma się co dziwić bałaganowi w nazewnictwie. Sama nazwa angielska również jest niewiadomego pochodzenia: prawdopodobnie skojarzono kombuczę z japońskimi wodorostami kelp (kombu), ze względu na żelatynowatą strukturę. Jak widać więc, pomysły na to, czym jest ten tajemniczy organizm, były przeróżne:)

Kombucza zwłaszcza w latach 90tych została rozpropagowana jako żywność funkcjonalna, będąca nieomal panaceum na wszelkie choroby – od astmy przez problemy onkologiczne. Przypisywano jej także zdolności wzmacniające organizm. Entuzjastycznie przyjęto ją zwłaszcza w kręgach związanych ze zdrowym odżywianiem, jednak z czasem przedarła się też do szerszej świadomości. Rynek kombuczy w USA w roku 2009 rynek napojów z kombuczą był wart ponad 320 milionów dolarów (!). Oczywiście, to co sprzedawane jest w butelkach, nie zawsze ma jakiekolwiek właściwości „prawdziwej” kombuczy. Kombucza, jako konglomerat drożdży i bakterii z definicji działa wtedy, kiedy nie jest pasteryzowany czy poddawany dalszej obróbce.

Przykład napoju z kombuczy, gotowego do sprzedaży (źródło zdjęcia).

g-hlth-100415-rombucha-2p.grid-6x2

Nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi kombucza. Jedni twierdzą, że była znana w 2000 lat temu w Chinach, inni, że pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej (ponoć interesował się nią Stalin, jako napojem długowieczności – niestety nie dotarłam do jakichś sensownych źródeł, które by to potwierdzały, ale myślę, że to bardzo możliwe).

Przyznam szczerze,że nie wiedziałam, że kombucza była popularna w Polsce kilkadziesiąt lat temu. Ku mojemu zdziwieniu, kilka moich koleżanek pamięta „grzybek tybetański” ze swojego dzieciństwa – podobno był popularny w Polsce w latach 70tych i 80tych. Cóż, nie u nas:-)

Dla porządku będę używać dalej poprawnej nazwy: „kombucza”.

Jak działa kombucza?

Kombucza robi to, co robią zazwyczaj drożdże i bakterie:

 • drożdże zamieniają cukier na dwutlenek węgla oraz alkohol (świeży napój z kombuczy może mieć około 0.5 do 2% alkoholu. Ciekawostka: domowy kefir też zawiera troszkę alkoholu)
 •  bakterie kwasu mlekowego obniżają pH i zakwaszają płyny.

Kombuczę tradycyjnie karmi się słodzoną herbatą – ale o tym nieco później.

W kombuczy zachodzą procesy takie, jak podczas każdej, normalnej fermentacji. Powstaje kwas mlekowy, kwas octowy, szereg innych kwasów organicznych. Tak jak każdy, fermentowany i niepasteryzowany napój (czyli kefir, jogurt etc), wprowadza do organizmu pożyteczną florę bakteryjną.

Jak smakuje kombucza?

Herbata przefermentowana przez kombuczę smakuje jak Nestea. Im dłużej się fermentuje, tym bardziej staje się wyraźna w smaku, trzeba po prostu próować:) Kombucza fermentowana przed dłuższy czas stanie się pysznym octem herbacianym (widzicie go na filmie).

Jak wygląda kombucza?

Kultura kombuczy ma postać dysku – jego wielkość dostosowuje się do wielkości naczynia. Ten dysk zarówno po polsku jak i po angielsku nazywany jest matką. Podczas fermentacji z matki tworzą się cieniutkie płatki – tak zwane córki (ładne to, prawda?), które mogą stać się samodzielnymi kulturami, zdolnymi do metabolizmu. Za każdym razem kiedy od matki wydziela się córka, matka staje się troszkę cieńsza i słabsza. Jeśli będziemy je odpowiednio długo karmić, staną się grubsze i trwalsze.

Kombucza matka i córka (mała warstewka) – jest ciemna, bo fermentowała w czarnej herbacie i stąd kolor od tanin. 

kombucza-2839

 

Uwaga! Z moich obserwacji wynika, że kultury są grubsze i trwalsze, jeśli fermentują powoli, w niskiej temperaturze. Jeśli chcecie mieć porządną matkę, dobrze jest mnożyć ją w chłodnym miejscu, z niewielką ilością cukru – im więcej cukru tym bardziej gwałtowna fermentacja, tym więcej córek – jednak cieńszych.

Matka dostosuje się wyglądem i kształtem do wielkości naczynia: może być mała, gruba, lub cienka i wielkości miski.

Uwaga! Kultura – matka może wytworzyć się nawet w odrobinie octu, wystarczy,że ktoś podaruje Wam trochę płynu i po kilku dniach będziecie mieli cienką warstewkę, która z czasem będzie coraz grubsza. Kultura kombuczy jest bardzo ale to bardzo mocno nastawiona na przetrwanie:)

Jakie właściwości ma kombucza? 

Dochodzimy tutaj do sedna sprawy – po co ktoś miałby chcieć (oprócz tego,że lubi dziwne rzeczy) mieć kombuczę w domu?

Entuzjaści kombuczy przedstawiają ją jako cudowne lekarstwo, które leczy wszelkie choroby: alergie, astmę, raka, kamienie nerkowe, AIDS, wątrobę, zmarszczki [właściwie możecie chyba wpisać sobie tutaj wszystko co chcecie]. Jej właściwości przypisywało się zazwyczaj obecności kwasu glukoronowego, który miałby działać detoksykująco zwłaszcza na wątrobę. Niestety, badania laboratoryjne nie potwierdziły występowania tego kwasu w napoju: być może został pomylony z innym związkiem: kwasem glukonowym, który powstaje jako produkt uboczny fermentacji glukozy i występuje w większości fermentów.

Z drugiej jednak strony w połowie jat 90tych wybuchła kontrowersja związana z bezpieczeństwem kombuczy: 2 kobiety w stanie IOWA zmarły. Podejrzewano (tylko podejrzewano), że mogły zatruć się kombuczą, ponieważ piły napój z jednej matki. Badania laboratoryjne nie wykazały w napoju kombuczowym śladu toksyn czy patogentów, przebadano także około 100 innych kombucz od osób, które miały je z jednego startera – okazały się w 100% wolne od niebezpiecznych związków (co było do przewidzenia, raczej mało która bakteria wygra konkurencję w niskim pH z drożdżami i bakteriami mlekowymi – jeszcze w takiej ilości). Niemniej, zaczęto zalecać stosowanie szczególnej higieny przy przygotowywaniu kombuczy – niektórzy, niesłusznie podejrzewając, że jest to grzyb (więc być może coś toksycznego?), zaczęli obawiać się kombuczy. Współcześnie wiemy, że galaretowata struktura to SCOBY – moim, i nie tylko moim – zdaniem to jeden z łatwiejszych i bezpieczniejszych fermentów do przygotowania. Ryzyko przeniesienia innych bakterii jest dużo mniejsze niż ryzyko przeniesienia ich w zakwasie (bo zakwas nasyca się drożdżami i bakteriami z powietrza – pomimo tego, nas to nie przeraża:)). Mamy na starcie potężną dawkę bakterii kolonizacyjnych. Zresztą temat pH i kwasu mlekowego w procesach związanych z bezpieczeństwem żywności, zostawię chyba na inny raz: dociekliwi mogą poczytać trochę o tym przy okazji artykułu nt. jadu kiełbasianego.

Wysokiej jakości ocet herbaciany z kombuczy.

kombucza-2841

Po co te dwie historie?

Przywołuję je po to, żebyście podchodzili sceptycznie zarówno do prób przedstawienia kombuczy jako leku na wszystko, jak i czegoś niebezpiecznego (raczej nikt nie pisze o przypadku, który przywołuję – ale uznałam go za ciekawy, to i jest na blogu:)).

W praktyce kombucza działa bardzo podobnie do octu winnego czy jabłkowego. Oczywiście surowego, organicznego i przefermentowanego.

Pomimo tego, że raczej nie zastąpi wszystkich leków aptecznych, kombucza ma szereg pozytywnych działań.

 • działa wzmacniająco na organizm (probiotyczne bakterie kwasu mlekowego)
 • działa tonizująco, lekko oczyszczająco
 • z octu z kombuczy robi się świetne toniki do twarzy(będziemy taki robić!)
 • pomaga w procesach trawiennych
 • jako taka ma działanie ogólnie wzmacniające

Tak jak wspomniałam, jest to żywy organizm, więc jeśli chcecie sobie zrobić kombuczę może się zdażyć, że na początku nie będziecie tolerować dużych dawek. Ja nigdy nie miałam z nią problemu, podpijałam sobie ją zwłaszcza po niedawnej kuracji antybiotykowej (zróżnicowana flora bakteryjna to podstawaa!:))., jednak jeśli sobie przygotujecie taki drink, rozsądnym jest zacząć od popijania pół szklaneczki, zamiast od razu litra (nic się niby nie stanie, ale po co spędzać czas w łazience?).

Bardzo chciałam Wam opowiedzieć, jak przygotowuje się kombuczę – jednak sami widzicie, post bardzo się rozrósł.

Tak więc o samym przygotowaniu kombuczy, następnym razem! Zależy mi,żeby pokazać ogólne zasady przygotowania (proste bardzo), tak, aby każdy mógł sobie poeksperymentować na własną rękę. Dla niecierpliwych – możecie zajrzeć na kanał na YouTube, gdzie jest już film o tej tematyce!

Różne produkty z kombuczy i moje notatki:)

kombucza-2828

Próbowaliście kombuczy? A może chcielibyście spróbować?

Do zczytania!
ps. wpis przygotowała dla Was na podstwie ksiażek Sandora Katrza, znawcy tematu fermentacji: „The art of Fermentation” oraz „Wild fermentation”.

 • Joa

  Witam serdecznie. Chciałam zapytać czy ktoś pił kombuchę w ciąży albo w czasie karmienia piersią? Czy można ją jakoś „uśpić” na jakiś czas- kiedy spożywanie napoju będzie niewskazane- na przykład susząc albo mrożąc?

  Pozdrawiam wszystkich czytelników i autorkę tego cudownego bloga!

 • Ania

  Witam.Czy można odkupić od Pani
  kambucze?

 • Alicja Nowakowska

  ja znalazłam sporo przydatnych informacji o kombuczy tutaj: http://naturalnienaturalni.pl/tag/kombucha/

 • Kacper „Cappy_Bara” Pacholczak

  Czy to normalne, że mój wywar z kombuchy jest nieco gęsty ? Właśnie fermentuje 4 dzień, a nigdy wcześniej tego nie robiłem.

 • Kasia

  Drogie to cudo jest, Gdzie kupiłyście kambuczę ?

 • Ania

  zastanawiam się czy wiesz może coś więcej na temat kombuczy, albo znasz może anglojęzyczne strony o niej, bo mnie „córka” nigdy nie wyrasta, zawsze robi się tylko cienka błonka i tyle, a ostatnio robiłam ocet z dzikiej róży i tam grzyb wyrósł piękny i gruby i zastanawiam się, czy ten grzyb z octu mogę dodać do herbaty i wyjdzie kombucza czy się tak nie da, no i może wiesz dlaczego „córka” w kombuczy nie chce rosnąć, co jakiś czas muszę kupować nowy grzyb.

  • Z moich obserwacji to wynika wtedy, kiedy fermentacja jest za szybka (czyli dajesz za dużo cukru). Córka rośnie dobrze w powolnej, długiej fermentacji, na przykład jak zostawiłam ocet na trzy miesiące. Z takiej grubej matki córki potem robią się jak głupie:)

   • Ania

    dzięki za odpowiedź, co prawda myślałam, że cukru daję tyle ile trzeba ok. 60g na litr, ale spróbuję dać mniej, a w takiej powolnej fermentacji trzeba potem dodawać cukru w trakcie?

    • Nie ja nic nie dodaję, po prostu zostawiam w chłodzie i w spokoju.

 • Marta

  11.12.2014 r. Mam do oddania ze dwa plastry kambuczy w Warszawie za darmo, bo za dużo mi urosło. Gdyby ktoś był zainteresowany to proszę o mail (martafre@interia.eu).

 • Graza

  robiłam ocet ze śliwek, czysty, wyparzony słoiczek zamknięty sterylną gazą. BUUUUU po trzech dniach zajrzałam o szafki i co widzę… na moim occie wytworzyła się ordynarna pleśń.

  • Małgorzata

   Nastawiony ocet trzeba codziennie mieszać, inaczej może spleśnieć i nie trzymać w zamkniętej szafce, tylko na stoliku, szafce, albo parapecie. Zrobiłam wiele różnych octów i nic nie spleśniało. Polecam stronę http://www.herbiness.com/ocet-winny-czesc-2/ Tam wszystko jest pięknie opisane. Pozdrawiam i życzę sukcesów w produkcji octów.

 • eryk

  a i jeszcze tarz zobaczyłem ze na górze słoika zaczyna się hodować trzeci grzyb, matka i córka są na dnie słoika.

  • Wszystko jest okey:)

 • eryk

  Witam. Jeśli można to chciałbym o coś spytać. Kupiłem tzw. starter z allegro, nie był zbyt duży. Do dużego słoja z herbatą wrzuciłem go. Pomyślałem ze chyba dałem za duzy słój, bo 2 litry, a powinien być mniejszy- 1litr, bo przez długi czas nic sie nie działo. Po miesiącu teraz ujrzałem na górze córkę z tego starteru, wyhodował się drugi grzyb, ale jeszcze nie jest gruby, teraz jak patrzyłem to córeczka opadło na dno. Ile czasu mam jeszcze czekać?, czy będe mógł wypić ten napój? Czy jednak nie moge pić tego, bo za dużo to staoł. Żadnych tam bombelek gazu nie zauważyłem….Jeszcze wokół tego grzyba cosa jest jakby coś hodowało jeszczProszę o odpowiedź.

  • Nie ma się co martwić.
   To jest normalne że na początku matka jest na dole:)

 • Hej
  Przeglądałam internet, i natknęłam się na water kefir. Zastanawiam się, czy tibicos to grzybek tybetański? Bo patrząc na zagraniczne strony tibicos to właśnie water kefir (kryształki są takie przezroczyste), a grzybek tybetański to coś jakby nasz kefir, mleczny (grudki są takie białe, mleczne). Będę wdzięczna za odp. :)

  • Mi się to zawsze myli po angielsku, wiem jak jest po polsku i jak który wygląda, ale po angielsku mi się myli;)
   Water kefir i tibicos te kryształki i „algi wodne” to moim zdaniem jest to samo.
   Grzybek tybetański to sątakie ziarenka podobne do kefirowych, one są prawie tym samym co ziarna kefirowe:)

   • Tak, masz racje-to jest to samo :) Czytając Twój artykuł, wywnioskowałam, że piszesz że „tibicos, tak zwany ”grzybek tybetański”” i to mnie zmyliło :) Ale już wszystko jasne! pozdrawiam serdecznie!

    • Może nawet tak napisałam, sprawdzę jutro. To mi się zawsze myli:)

 • wsamrazik

  Piję kombuczę od przeszło roku…. jest fantastyczna (szczególnie, że rano piję szklankę kombuczy z wycuśniętym sokiem z jednej cytryny – rewelacyjny sposób na „obmycie” przewodu pokarmowego po nocy)…. Polecam wszystkim !!!

 • AniaPP

  Naprawde swietny artykul. Gratuluje! Nie moge odtworzyc niestety Twoich filmów, mam problem z dzwiekiem, tzn, jest tylko szum. Pozdrawiam

 • Ines

  Napisałaś na facebooku „Właśnie słuchałam sobie „Wiem co jem” na TVNie i akurat był program o jogurcie i kefirze – mówili,że kefir pochodzi z grzybka (konkretnie z grzybka tybetańskiego) . Nie do końca prawda,”
  No i teraz proszę i z niecierpliwością czekam na Twój wpis o ziarnach kefirowych czyli tzw. „grzybku tybetańskim”:)
  Próbuję znaleźć wiarygodne informacje ale nie wiem gdzie. Pomijam oczywiście tony niepotwierdzonych wpisów o cudownych właściwościach, które można znaleźć od ręki w Internecie:)
  Czy wpis w Wikipedii jest wiarygodny? http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziarna_kefirowe, http://pl.wikipedia.org/wiki/Kefir. Jest napisane, że kupny kefir to nie do końca „prawdziwy” kefir.
  Też oglądałam ten odcinek „wiem co jem” i mówili, że pochodzi z Kaukazu, że się tam namnożył właśnie taki grzybek w naczyniach ale jak zaczęto mówić o sposobach produkcji kefiru to o „grzybku” już nie wspomnieli ani słowem, tylko o robieniu kefiru z kefiru albo o drogich kulturach starterowych.

  Aha i napisałaś jeszcze „Ja tam lubiłam „kefir” z tibicosu”. Czy to jest to samo?

 • Latea

  Stosuję i lubię. Fajnie się ją rozmnaża pozostawiając na parę miesięcy ocet w ciepłym miejscu. tyle, że z takiej matki pierwszy nastaw w sumie nie fermentuje tak jak powinien, chyba grzyb musi się najpierw najeść.

  • Hej, ja mam właśnie kilka takich „nowych” matek z octu i pamiętając Twój wpis zastanawiam się, co masz na myśli pisząc, że fermentuje nie tak jak powinien. Chciałabym je oddać dobrym ludziom, ale nie chce dawać organizmu, który nie jest „rozkręcony” :) a i zastanawiam się, czy gdybym dodała taką nową matkę do mojego normalnie nastawionego napoju (wiecie – herbata+cukier, wrzucam swoje trzy kombuche i DO TEGO nowa matka) to czy miałby on inny smak? Poza tym, że szybciej by wszystko działało? Może nasza kochana Klaudyna zna odpowiedź? Please, help, bo zwierzaków mi przybywa i nie nadążam z piciem napoju. A i octu powoli nie mam gdzie trzymać ;)

   • Klaudyna

    Nie przejmuj się wcale, jak masz w miarę dobrą matkę w sensie że jest mocna (a nie np. wyjęta z lodówki czy z zamrażarki i słaba) to jest okey.
    Najlepiej daj ją w słoiczku z kombucza czy tam octem winnym i instrukcją jak ją przygotować!
    Matka octu i kombucza to w 95% to samo, moim zdaniem nie ma żadnego wpływui na smak i można to mieszać:)

 • mgrabeus

  ja pamietam kombucze z wczesnych lat 60-ych,pilem u babci /okolice sosnowca

 • Margot, ja nie napisaam,e to jest to samo co grzybek tybetański – piszę o grzybku herbacianym:) Pisałam tylko o tym,że należą do tej samej grupy organizmów SCOBY:)

 • Kombucza to nie do końca to samo co grzybek tybetański , ten drugi robi z mleka kefir , można go też hodować na wegańskich mlekach i mieć wegański kefir , a Kombucza to na tej herbacie , jeszcze są takie białe algi co się hoduje z rodzynkami i na wodzie , ja to wszystko w różnych czasach miałam , lata 90 tamten wiek i już w wieku współczesnym

 • Monia

  Klaudynko masz coś nie tak z mikrofonem? bo coś mi strzela w głośnikach na Twoich filmikach :(

  • W pierwszej minucie tylko, chyba coś ociera – dalej jest okey już:)