Herbata z bazi [przeziębienie/grypa/dzieci]

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:
herbatka-mleko-bazie-8244

Dzień dobry. 

Powoli kończy się luty i zaczyna przednówek (przedwiośnie). Na spacerze znalazłam nawet pierwsze bazie! Przypominam tutaj, że bazie rosną na wierzbie, gdyby były ku temu jakieś wątpliwości:)
Bazie, jak to bazie, oczywiście zdobią stół, mogą mieć jeszcze jedno ciekawe zastosowanie. „Kotki” stanowią ciekawy surowiec zielarski, z którego można przygotować ciekawe napary. 

Dziś powiem Ci, jak zrobić napar baziowy – nazwałam go roboczo „herbatką baziową”, ale równie dobrze, i właściwie bardziej dokładnie, można napisać „mleko baziowe”. 

Po co mi herbatka baziowa? 

Napar z bazi działa lekko przeciwzapalnie, napotnie i przeciwbólowo. Jest więc polecany przy przeziębieniach, grypie i innych grypopodobnych „dziadostwach”. Na wykładach dr Różański polecał takie „mleko baziowe” nawet dla najmłodszych (dzieci powyżej 1 roku życia – łyżka 3 razy dziennie). Osobiście mam trochę inne podejście do bezpieczeństwa i trzymałabym się raczej wyższej granicy (a w razie wątpliwości, np. nadwrażliwości na aspirynę, zapytała lekarza). 

Pamiętaj, że to bardzo delikatne naturalne remedium, nie kora wierzby czy „tabletkowa” aspiryna (którą obecnie odradza się dzieciom). Przekazuję Ci recepturę taką, jakiej się nauczyłam i słyszałam, że jest skuteczna, ale masz wątpliwości – zapytaj pediatry. 

Ps. pamiętaj o Ziołowym BHP. Wpis ma charakter informacyjny i hobbystyczny, nie jest poradą lekarską. 

Bazie i herbatka baziowa

 

Jak się domyślasz, mleko baziowe można przygotować w sposób łatwy i przyjemny, uważaj tylko, aby zbierać bazie z czystego ekologicznie miejsca. Możesz użyć bazi świeżych, możesz użyć suszonych (lub ususzyć sobie na zaś). Jeśli u Ciebie bazie jeszcze nie “puściły”, możesz przynieść wierzbowe gałązki do domu, wstawić do wazonu i poczekać kilka dni aż rozkwitną. 

Jeśli nie możesz pić mleka, możesz mleko krowie zastąpić na przykład mlekiem owsianym lub (najlepiej) mlekiem kokosowym. 

Jeśli bazie jeszcze u Ciebie nie wyrosły, możesz zebrać gałązki wierzbowe i „podpędzić” je w domu. U mnie bazie już są, ale w końcu Biegun Ciepła do czegoś zobowiązuje! :)

herbatka-mleko-bazie-8283

Dlaczego bazie?

Wierzba, a zwłaszcza jej gałązki i kora, jest od dawna znana w fitoterapii. Już w Papirusie Ebersa (to taki słynny tekst medyczny pochodzący ze starożytnego Egiptu) wymieniano wierzbę jako lek przeciwbólowy. Hipokrates używał liści wierzby to łagodzenia bólów porodowych. 

Jeśli chociaż troszkę interesujesz się zielarstwem, na pewno wiesz, że to z wierzby pozyskiwano pierwszą aspirynę. Co prawda stało się to dopiero w pierwszej połowie XIX wieku (w Monachium wyodrębniono wtedy salicynę, a w 1853 roku wynaleziono syntetyczną metodę pozyskania kwasu acetylosalicylowego). Chcesz zgłębić ten temat? Polecam Ci bardzo ciekawy artykuł o tym jak powstała aspiryna [po angielsku]. 

Bazie również mają podobne właściwości – przeciwzapalne, przeciwbólowe, lekko wykrztuśne. Tyle, że działają dużo łagodniej i, co ważne, mleko baziowe jest smaczne! Twoje dziecko raczej nie byłoby uszczęśliwione naparem z gałęzi wierzby, uwierz. 

herbatka-mleko-bazie-8274

Poniżej podam Ci kilka sposobów na przygotowanie mleka baziowego. 

Mleko najlepiej jest pić około 3 razy dziennie. Dla młodszych dzieci wystarczy 1/4 lub 1/2 kubka. Jest to środek łagodny, więc raczej go nie przedawkujesz :) 

Herbatka baziowa/mleko baziowe – przepis podstawowy

  • 1 łyżka bazi 
  • 1 szklanka mleka krowiego 

Wariant 1: 

Na wolnym ogniu podgrzewasz mleko z baziami. Kiedy tylko zacznie robić się bardzo gorące (prawie się gotuje), ściągasz garnek z ognia, zostawiasz do naciągnięcia na około 10 minut i podajesz ciepłe. 

Wariant 2: 

Zagotowujesz mleko, czekasz 2-3 minuty, aż lekko przestygnie, zalewasz bazie gorącym mlekiem, przykrywasz i zostawiasz na 10 minut do naciągnięcia, podajesz ciepłe. 

Herbatka/mleko baziowe, przepis podstawowy (wersja wegańska)

  • 1 łyżka bazi 
  • 1 szklanka mleka kokosowego (możesz rozcieńczyć 1:1 z wodą) 
  • opcjonalnie: inne mleko np. migdałowe; ważne, żeby było tłuste 

Wariant 1: 

Na wolnym ogniu podgrzewasz mleko z baziami. Kiedy tylko zacznie robić się bardzo gorące (prawie się gotuje), ściągasz garnek z ognia, zostawiasz do naciągnięcia na około 10 minut i podajesz ciepłe. 

Wariant 2: 

Zagotowujesz mleko, czekasz 2-3 minuty, aż lekko przestygnie, zalewasz bazie gorącym mlekiem, przykrywasz i zostawiasz na 10 minut do naciągnięcia, podajesz ciepłe. 

Herbatka baziowa, wersja z kurkumą

Wersja ze złotym mlekiem, przydatna zwłaszcza kiedy mamy mocny stan zapalny oraz mokry kaszel. 

Przygotowanie jak powyżej, dodajemy tylko tradycyjnej, ajurwedyjskiej mieszanki, złotego mleka. 

Tutaj przeczytasz, jak zrobić złote mleko podnoszące odporność. 

Jeśli zdecydujesz się na wersję ze złotym mlekiem, upewnij się, że dokładnie znasz przepis (zwłaszcza uwagi o wysuszaniu organizmu przez złote mleko). 

Herbatka baziowa, podkręcone wersje

Mleko baziowe możesz podkręcić dodając następujące składniki, wedle własnego uznania: 

  • miód (uważaj wtedy, aby mleko miało temperaturę około 40 stopni)* – formalnie miodu nie poleca się dzieciom poniżej 1 roku życia, 
  • 1-2 łyżeczki masła, najlepszego, jakie możesz znaleźć, najlepiej „gospodarskiego”, 
  • 1-2 łyżeczki oleju kokosowego, 
  • złote mleko (patrz wyżej), 
  • przyprawę korzenną (do smaku), 
  • łyżeczkę kwiatu lipy. 

*nie częściej niż 2-3 razy dziennie, nie dłużej niż 3 dni. To bardzo, bardzo dobry dodatek na wszelkiego rodzaju infekcje, mocno przeciwzapalny. 

Przeciwskazania to oczywiście ciąża, uczulenie na goździki, cynamon oraz branie leków rozrzedzających krew i skłonności do krwotoków. 

Szukasz innych domowych sposobów na przeziębienie?

Polecam Ci kilka postów, w szczególności: 

Dużo zdrówka! 

Pobierz PDF 10 przepisów na naturalne sposoby na katar i przeziębienie

Pobierz ściągawkę o 10 przepisach na naturalne sposoby w walce z przeziębieniem i otrzymaj dostęp do naszych WSZYSTKICH darmowych ściągawek! Zapisz się do newslettera w formularzu poniżej. Będziemy dawać znać, kiedy pojawi się nowy artykuł na blogu lub do sklepu wskoczy nowa mikstura. Na pewno będziesz na bieżąco ze wszystkimi promocjami i ploteczkami z Zespołu Alchemiczki!

 

Podoba Ci się ten wpis? Podaj dalej!