5 seriali za którymi szalały całe rodziny.

dynastia

Dzień dobry,

Dzisiaj miałam napisać Wam o czymś innym, ale padł mi monitor w komputerze stacjonarnym co w skrócie oznacza: nie mogę przygotowywać zdjęć i filmów. Mój laptop niestety nadaje się do przeglądania stron internetowych i niewiele więcej. Jednak: nie ma tego złego!

Z nudów zaczęłam skakać po kanałach w telewizorze. Nawiasem mówiąc, rezygnujemy z oferty telewizyjnej. Nie dlatego, że jesteśmy jacyś super alternatywni, ale oglądaliśmy razem góra cztery kanały. Z osiemdziesięciu. Wiecie, Internet jest głównym pożeraczem czasu aktualnie.

Tak więc wracając: włączyłam telewizor i zupełnie przypadkowo trafiłam na zwiastun jednego z seriali mojej młodości: „Zbuntowanego anioła”. Możecie się śmiać, ale zalała mnie fala wspomnień. Przypomniało mi się, że dawniej, w niedzielne popołudnia cała rodzina zasiadała przed telewizorem i śledziła z zapartym tchem losy ulubionych bohaterów Dynastii. Kiedy wybraliśmy się do Cioci na niedzielną herbatkę, około godziny szesnastej zamierały rozmowy i wszyscy zasiadali przy srebrnym ekranie.  Teraz każdy ma laptopa czy swój tablet i jest wpatrzony we własny, indywidualny ekran. Wtedy wszyscy oglądali razem i śledzili z zapartym tchem losy bohaterów.

Po dynastii był jeszcze szereg innych, rodzinnych seriali. Pamiętam, że oglądałam je razem z Kuzynami i Dziadkami (mój dziadziuś zawsze kibicował: „Nie bądź głupia, on cię ZDRADZA!). O rany, tym się naprawdę żyło. Wieś się wyludniała, kiedy w telewizji pojawiała się Natalia Oreiro. Potem w szkole rozmawiało się o ostatnich odcinkach. Oglądali wszyscy: młodzi i starsi. Parzyło się herbatę i po prostu oglądało.

Dlatego dzisiaj postanowiłam również zaparzyć sobie herbatę i trochę z Wami powspominać. O serialach z szalonych lat 90tych, które oglądali wszyscy: co najwyżej rodzice zasłaniali dzieciom oczy przy bardziej gorszących scenach:-). Niestety nie pamiętam niektórych tytułów, ale może mi coś podpowiecie?

1. Dynastia.

dynastia

Pierwszy wielki hit, jaki pamiętam. Czy to herbatka u Cioci czy imieniny, niedzielne oglądanie „Dynastii” to rzecz święta.  Szczerze mówiąc byłam bardzo mała, kiedy Dynastia weszła na nasze ekrany i do tej pory nie bardzo pamiętam o co w niej chodziło. Pamiętam tylko, że była wtedy dla mnie synonimem luksusu: do tej pory mam przed oczami scenę, kiedy jedna z bohaterek kąpie się w olbrzymiej, wypełnionej po brzegi pianą wannie i popija szampana. Potem nudziłam mamie, że też bym tak chciała (w sensie bąbelki, nie szampana), jednak Mama rozsądnie stwierdziła, że to marnowanie wody:-). Dzisiaj wspominając sobie dawne seriale natrafiłam nawet na artykuł który pokazuje, jak Dynastia wpłynęła na gusta estetyczne Polaków. Cóż, widocznie nie tylko ja pamiętam ją z przepychu i bajecznego bogactwa.

2. Moda na Sukces.

modanasukces

Tak, wiem, jest wyświetlana do dzisiaj. Był jednak taki okres, kiedy wszyscy w moim otoczeniu fascynowali się tym, czy przystojny (dla kogo przystojny, dla tego przystojny, mi się nigdy nie podobał)  Ridge wybierze Tylor czy Brooke (potem okazało się, że wybierał je naprzemiennie. Zobaczcie ile miały łatwiej, gdyby mieszkał w kraju, gdzie dozwolona jest poligamia!). Z tego serialu wyniosłam niezrozumiałe przekonanie, że prawdziwy pocałunek polega na szerokim otwieraniu ust (trzeba się „przyssać” do osoby, którą chce się pocałować i wytworzyć „próżnię”) i poruszaniu językiem. Powiedzmy, że dość długo to zupełnie teoretyczne przekonanie tkwiło w mojej głowie, dopóki nie naprostował tego mój Pan (nasz pierwszy pocałunek skończył się z uwagą w stylu: „Wiem, że nigdy z nikim się nie całowałaś, ale w dziwny sposób to robisz”). Cóż, telewizja kształci!

Z tego co wiem, serial nadal jest emitowany i klan Foresterów rozrasta się na wszystkie kierunki. Ale i tak wiadomo, że najważniejsze pytanie to takie, czy Ridge będzie z Brooke.

3. Doktor Quinn.

quinn

Oh, to był szał. Uwielbiałam oglądać przygody dr Quinn na Dzikim Zachodzie. Pamiętam, że moja Mama za nią nie przepadała (Mama jest pielęgniarką) i kiedyś jako dziecko rzuciłam coś w stylu: „Pewnie jesteś zazdrosna bo nie umiesz leczyć tak dobrze jak dr Quinn”:D.  Wczoraj nawet natknęłam się na reemisję tego serialu i od razu przypomniałam sobie postaci z Colorado Springs. Nie pamiętam tylko imion dzieci pani doktor, pamiętam tylko, że miała ich sporo. O, i pamiętam jeszcze pastora, Sallego i ten taki obskórny bar-tawernę z kobietami lżejszych obyczajów.

4. Luz Maria.

Piękna, dobra, skromna Luz Maria

luzmaria

Zwana u nas na wsi pieszczotliwie „Luźną Maryśką”. Tego serialu nie mogłam sobie długo przypomnieć. W sensie pamiętałam postaci (jeżdżącą na wózku złą bogatą blondynkę z kręconymi włosami, która robi wszystko, aby uprzykrzyć życie biednej i skromnej Lucecicie), ale nie mogłam sobie przypomnieć tytułu.

I wredna blondyna:

wrednablondyna

Serial lubiłam oglądać główne ze względu na piękne stroje, ale opowieść też byłą niczego sobie. Historia była dość długa i pamiętam, że szczególnie dla mojego Dziadziusia dość emocjonująca. W pewnym momencie okazuje się, że Lucecita nie jest taką sobie zwykłą biedaczką, ale córką pana domu i o ile mnie pamięć nie myli, podczas burzy (a może było to w innym serialu?) ląduje ze swoim ukochanym w szopie i dziewięć miesięcy później powija mu dziecko. Generalnie motyw szopy chyba dość często występuje w serialach. Potem ukochany dziewczyny traci pamięć, ona szuka go latami, są perypetie przeróżne i szczęśliwe zakończenie. Czego chcieć więcej? Generalnie Luz Maria nie budziła aż takich skrajnych emocji ale pamiętam, że i tak wiele osób lubiło ją oglądać.

5. Zbuntowany Anioł.

zbuntowany

„Cambrio dolor..” – wystarczą te dwa słowa i w głowie zaczynam śpiewać piosenkę ze Zbuntowanego Anioła. To było coś. Może nie oglądaliśmy tego całą rodziną, ale perypetie zadziornej Milagros były szeroko omawiane w szkolnych korytarzach. Z filmu pamiętam też przestronny dom oraz to, że jak na serial miał w sobie dużo luzu. Jak to w serialach bywa, nie jest oczywiste czyje dziecko należy do kogo i czy Milagros jest tylko zwykłą służącą. Występuje też motyw burzy i szopy :-). Aha, dodam, że główny przystojniak serialu, jasnowłosy Ivo strasznie mi się nie podobał. Kilka dni temu też widziałam gdzieś powtórkę. Dodam, że „Zbuntowany Anioł” był tak fajny, że oglądali go nawet chłopcy;)

Cambrio dolor.. la,la,la..

 

To właściwie pięć seriali, które przychodzą mi od razu do głowy. Pamiętam, że był jeszcze taki o niewidomej dziewczynie z ciemnymi włosami, ale nie mogę sobie przypomnieć nazwy:).

Oprócz tego oczywiście szereg pomniejszych seriali, których jednak nie oglądali wszyscy: Herkules, Wojowniczka Księżniczka Xena (te uwielbiały moje koleżanki, ja tak sobie). Był też serial o gadającym, czarnym samochodzie. Oglądałam go tylko ze względu na głos samochodu, bo bardzo mi się podobał:-).

Teraz jednak zdradzę Wam sekret: jako dziecko (tak 6-7 lat) byłam nieodmiennie zakochana w Hansie Klossie, ze „Stawki większej niż życie”. Koleżanki miały mnie dość, bo tylko w to się chciałam bawić. Kloss był moim wymyślonym przyjacielem nawet przez jakiś czas, zaś we wakacje wstawałam codziennie o 7.30, żeby zobaczyć odcinki. I tak przez kilka lat.

Cóż, nigdy nie miałam zadatków na normalną osobę:).

A Wy? Pamiętacie te seriale? Może dorzucilibyście coś do listy?

 

 • milenasy

  Taki sobie ten ranking! Wywaliłabym Zbuntowanego anioła, Mode na sukces i Luz marie, bo tego to raczej całe rodziny nie oglądały, tylko same kobitki! A dodałabym albo Alfa, albo Pełną chate albo Bill Cosby Show albo Domek na prerii

  • Piszę o swoich doświadczeniach. U mnie całe rodziny oglądały właśnie te:). Domku na prerii nawet nie pamiętam:)

 • Paeonia

  Ktoś pamięta jeszcze Luz Claritę? ;p

 • Domek na prerii! :) chyba największy sentyment :) i dr Quinn :) odcinkowa Ania z Zielonego Wzgórza :)

 • Pełno było tych seriali, ja z tych akurat pamiętam (w sensie oglądałam :)) Zbudntowanego Anioła, ale oprócz tego dla mnie na pierwszym miejscu jest „Drużyna A”, „MacGywer”, „Pełna Chata”, „Siódme Niebo”, „Jezioro Marzeń”, „Grom w Raju” <3 ach ten Hulk Hogan!, "świat według Bundych" , "Cudowne Lata" i wiele wiele innych :) teraz jakoś nie ma czasu na oglądanie tylu seriali.

 • aaa i o policjantach z jajami zapomniałam i boskim Donem Johnsonem:)

 • a ja nieodmiennie tęsknię za Corkim i Becką z „Dzień za dniem”, leciał o 18ej w soboty i oglądaliśmy zawsze! a oprócz tego McGywer i Dynastia, no i Pokolenia i Santa Barbara. Tylko dzięki nim lubiłam druga zmianę w podstawówce bo leciały rano :)

 • Anonim

  Jeszcze „Jezioro Marzeń” :D

 • dopiszę jeszcze serial Alf i Crime story :)

 • moaaga

  Pamiętacie „Domek na prerii” ? :)

 • Marta

  Dla mnie numer 1 na serialowej liście to ” PRZYSTANEK ALASKA ” i cudowny Chriss o poranku ! Potem „Miasteczko Twin Pix” no i stary dobry ” Szpital na peryferiach” :-)

  • Ja pamiętam, że „Przystanek Alaska” był, ale nie pamiętam niestety o czym w sensie, nie wryło mi się wpamieć jakoś…

 • W tej produkcji postawiono za to na dobry (tzn spektakularny) teledysk+piosenkę ;)

 • Ha! Właśnie wszędzie szukałam zdjecia ze Zbuntowanego i to było jedyne, ale dziwne trochę. Nigdzie nie znalazłam ładnego plakatu:(

 • A Domek na prerii może ktoś pamięta? Bo ja wspominam z sentymentem.

 • Klaudi pomyliłaś Zbuntowanego Anioła z Sos mi vida (dodane zdjęcie) . To dwa różne seriale – nie wiem czy Ci to wybaczę jako wierna fanka Natali Oreiro.

 • Dr Quinn była nieodłączną częścią udanej niedzieli. Pamiętam jeszcze zawsze w niedzielę jakoś koło 13.00 puszczali często musicale i moją ukochaną „Sissi”. Z nie niedzielnych oczywiście MacGyver i Drużyna A ;P Zbuntowany anioł to już późniejsze czasy

 • I Santa Barbara :) pamiętacie ??

 • Powrót do Edenu,Ptaki ciernistych krzewów

 • Karolina Hebda no teraz są też te seriale tematyczne, wisz, Gra o Tron, Dexter, House of Cards etc.

 • Dr. Quenn – uwielbiam, jak byłam mała oglądałam, oczywiście wszyscy panowie… dla nich się oglądało :D

 • Aa.. Jeszcze „Świat według Bundych”, leciał po Dynastii bodajże:D.

 • Zbuntowanego, czy Luz Maria nie oglądałam. Jakoś nie pociągały mnie takie seriale. Pozostałe jak najbardziej. A z seriali z tamtego czasu to jeszcze Archiwum X, Przystanek Alaska, Cudowne Lata, Adrian Mol lat 13 i 3/4 czy Miasteczko Twin Pix.

 • też oglądałam film „Tylko Manhattan” ’87 rok

 • Uwielbiałam Dr.Quinn! Wciąż czekam na wolny czas, żeby obejrzeć wszystko od początku :)

 • Ula

  „Niewolnica Isaura” (serial z niewidoma).

  • Ada

   Raczej Esmeralda :D

 • ‚tylko Manhattan’ piekna piosenka w czołówce, połowa lat 80tych.http://www.youtube.com/watch?v=YJsa0OfWcGA

 • Posłaniec szczęścia :) Też z dziedziny brazylijskiej :D Albo Luz Clarita

 • Peligrosa (czy jakoś tak) Niebezpieczna :)

 • Agata Gałuszka na pierwszym miejscu jest w poście:)

 • Ja pamiętam „Palomę”- do dzisiaj gdy ktoś ma gips czy coś z nogą nazywam go kuternogą;D. Pamiętam też serial „Na Południe”- cholernie podobał mi się główny bohater, i jeszcze „Gliniarz i prokurator”;D. Mój brat za to był wielkim fanem „Drużyny A” oraz „Żaru tropików”.

  • O, Palomę kojarzę, ale nie oglądałam całej..

 • Heheh oglądałam wszystko:) Pamiętam jeszcze Esmeraldę, Paule i Pauline, Dziki Księżyc :) To była era brazylijskich taśemców.Później zaczęła się era polskich tasiemców, M jak miłość, Na dobre i złe, Na wspólnej oraz seriali po 14 odc. , które ciągną sie seriami. Kultowa Magda M i 39 i pół :) Teraz jest nowa era, której wogóle nie rozumiem, czyli paradokumenty typu Szpital, Dlaczego ja i osławione Pamiętniki z Wakacji.

 • Ludzie nie zapominajcie o Dynastii :)

 • W kamiennym kręgu…

 • Dr. Quinn – wspólnie z mamą zasiadałyśmy do tv i oglądałyśmy. Zawsze podobał mi się ten długowłosy facet. ;P Jednak najgorsze były sceny, gdy ‚otwierała’ kogoś i grzebała wacikiem lub innym ustrojstwem – wtedy zawsze zakrywałam oczy ;D

  Zbuntowany Anioł, to były czasy! :D Luz Marię coś niecoś pamiętam, ale nie za bardzo.

  A ten czarny samochód? To był Night RIder – Nieustraszony. Też strasznie lubiłam jego głos.

  Moim ulubionym serialem był Komisarz Rex. Mogłam ten serial oglądać w nieskończoność. Fajny facet i przecudny psiak! <3

  Pamiętam jeszcze był serial "7 Niebo". Zawsze rano w niedzielę wciskałam się w wielkie łoże, pomiędzy rodziców i razem oglądaliśmy. ;) Ale to były czasy..

  No i lubiłam jeszcze Robocopa. Ach! :)

 • dar

  Jeszcze chyba Żar Tropików bym dorzuciła.

 • Zbuntowany Anioł!! <3

 • Zbuntowany Anioł? Zawsze!

 • dar

  Drużyna A

  McGywer!

  • O tak, McGywer. Oglądałam zawsze z Tatą. No i nieśmiertelny serial – 4 pancerni i pies. Tata do dzisiaj lubi sobie obejrzeć. ;)

 • Ekhem a Przystanek Alaska?

 • Drzewa i Krzewy Egzotyczne nie, piszę z laptopa:)

 • czyli monitor działa :)

 • Adriana Baran

  Jeszcze była Fiorella, Paola, Kachorra :D

 • Adriana Baran

  A szał na telenowele zaczął się chyba od Niewolnicy Isaury :D

  • Ale tego nie pamiętam:D

   • Marek

    Ja też tego nie pamiętam ale Mamuśka nie daje mi zapomnieć ;) Urodziłem się na jednym z odcinków tego serialu i do tej pory mi wypomina, że nie mogła go obejrzeć :D

 • Adriana Baran

  Esmeralda! :D ten o niewidomej :D